ortel

Koupil jsem si vstupenku a dne 24.2.2017 v Divadle jsem se zúčastnil koncertu. Při příchodu jsem viděl skupinu lidí před hlavním vstupem do budovy, kde byli protestující lidé a návštěvníci koncertu, kteří spořádaně čekali. Čekalo se na ostatní lidi, kteří teprve kupovali vstupenky. Koncert měl začít v 19:00 hodin, ale začal kolem 19:45 hodin. Tohle bych vytknul jako zásadní vadu. Zaujala mě zajímavá informace, že i starosta města se svojí přítelkyní byli na koncertě. Ve Zpravodaji jsem se dočetl úryvek od něj, že s koncertem nemá nic společného, jelikož to organizuje nějaká paní, co má smlouvu od města na divadlo. Zřejmě přišel dohlédnout na veřejný pořádek, anebo si kapelu poslechnout. Má na to plné právo jako my všichni. Když přijel prezident republiky do Jaroměře, tak si vzal „volno“. Nejvíce mě překvapilo, že uvnitř bylo ve službě plno neuniformovaných policistů. Venku doslova manévry uniformovaných policistů.

Začal koncert, kdy Tomáš Ortel zpíval, hrál a hovořil. Musel hovořit on, protože klávesák nic neříká a druhý kolega z kapely říká hlavně slovo ano. Některé písně kapely zpívali s návštěvníci kapelou koncertu, což považuji za velký úspěch, když písně kapely znají i fanoušci. Ti jsou od nejmladších do středního věku, ale i starší zde byli přítomni. Kapela oslavuje celé spektrum. Když Tomáš Ortel mluvil, bylo naprosto jasné, že ví kam až může zajít, dokonce se domnívám, že moc dobře ví, že na jeho koncert chodí policisté kvůli extrémismu. Ale sám ví, že „může ještě hrát.“ Jeho písně a mluvené slovo týkalo se toho, že máme být hrdí na naše češství, milovat svou zem. Hovořil o Slovanech. Nemáme ohýbat záda a proti politikům, dále hovořil o křesťanských hodnotách atd. Já jsem nepochopil, co bylo na kapele xenofobního a neonacistického. V podstatě demonstrace byla nesmyslná. Nic takového jsem na vystoupení neslyšel a neviděl. Kdo to tvrdí, tak vědomě lže a pomlouvá kapelu s úmyslem jí ublížit.

Nejvíce považuji za vyhozené peníze daňových poplatníků účast policie. Podle mě nebylo co hlídat. Fanoušci, kteří procházeli demonstrací, nikoho nenapadali, byli si vědomi toho, že demonstrantům jde o to, aby se něco stalo – rvačka apod.  Uvnitř v sále při vystoupení kapely stály u obou schodišť na jeviště muži od kapely Ortel, kteří hlídali, aby nedošlo k provokaci ze strany nějakého návštěvníka, který by tam šel s tímto úmyslem. Osobně si myslím, že policie by měla hlídat kázání duchovních pro muslimy v Čechách, aby to nedopadlo jednoho dne jako v Německu, kdy úřady věděly, že se radikalizaci došlo v mešitě a kdo kázal. Bohužel o radikalizaci mešity se vědělo dlouho dopředu před činem, přesto nic.  Jejich kazatel svým mluveným slovem zradikalizoval lidi a vymyl jim mozek a následně jeden z nich spáchal teroristický čin s nákladním vozem v Berlíně. Nejvíce radikálů bylo právě z této mešity! Tam mají chodit policisté a hlídat. Jenomže oni nerozumí arabštině? Kde sehnat překladatele, aby překládal přesně podle toho, co říká duchovní a nevypouštěl důležité pasáže při překladu nebo je nezaměňoval.

Musím uvést, že příště může město v klidu podepsat s kapelou Ortel smlouvu na to, aby do Jaroměře jezdili každý rok na vystoupení, a to přímo s Městským kulturním střediskem v Jaroměři.  Tomáš Ortel při vystoupení poděkoval starostovi a zastupitelům, že umožnili vystoupení kapely v Jaroměři. Já na to musím podotknout, pokud by těsně před koncertem vypověděli smlouvu, tak by město bylo povinno zaplatit vzniklou škodu kapele, a to za neuspořádaný koncert podle smlouvy. Což by bylo pro městkou kasu nepříjemné. Na koncertě přitom bylo volných asi 20 míst, čili komerčně úspěšné vystoupení i pro městskou kasu. Před a po skončení koncertu kapela prodávala svoje trička, přívěšky a jiné věci. Tak jak to dělají všechny kapely.

Je nutné vědět, že kapela má vlastní texty písní v češtině, což se v dnešní době moc nenosí. Uvědomil jsem si, že skončili v anketě Český slavík na druhém místě oprávněně.  Následně jsem se zamyslel, že jezdím po republice autem a poslouchám rádio a různé stanice, ale nikdo nepouští hudbu kapely Ortel. Proč? Protože mají nálepku xenofobů a neonacistů, ačkoliv to není pravda. Spíše vlastenectví nebo nacionalismus. Fandím ve sportu naší reprezentaci ve fotbale, hokeji, v biatlonu a v jiných sportech, našim klubům v soutěžích, a tedy jsem také nacionalista. Pak jsem to domyslel, že nám ve Zpravodaji také neotiskli články, jenom z důvodu, že na to není právní nárok, čili taky nejde o „cenzuru“, vždyť jsme na tom stejně. Zdá se, že zemi začíná ovládat určitá skupina pravdolásky multikulturálního světa, sluníčkařů a různých zkorumpovaných politiků se svými osobními zájmy, kdy ve státě funguje nepsaná cenzura v radiu a v televizi. Chlapci z kapely Ortel to mají těžké. Ale zase na druhou stranu – zakázané ovoce nejvíce chutná sladce, „toť stará pravda“.

images 2

Akustický koncert kapely ORTEL v Jaroměři, aneb pravdy a nepravdy