Zastupitel se diví, že v Jaroměři nepřijali jeho návrh na zastupitelstvu města, který se týkal otevření radnice lidem. Uveřejňování materiálů, které putují zastupitelům před hlasováním, což považuji za super nápad, ale ještě lepší byl druhý návrh a to, aby se zveřejňovaly všechny zakázky města od 50.000 Kč, nikoliv jako tomu je teď až od 500.000 Kč. Tohle považuji za ještě lepší nápad než ten první, s ohledem na maximální transparentnost zakázek města. Dosáhlo by se toho, že by se začalo více soutěžit o ceně, čímž by město mohlo získat lepší ceny.  Divím se i tomu, že to nechápe i náš současný starosta města, ačkoliv je to ekonom. Ostatní radnice se v tomto směru otvírají lidem, jen naše ne. Někde asi bude zakopaný pes. Domnívám se, že pokud by se zveřejňovaly zakázky od 50.000 Kč, tak se přihlásí víc zájemců, čímž už by nevyhrávali stále ti samí. Například firma Polák za minulé 4 roky získala na zakázkách města cca 4,5 mil. Kč. Vím, že je to nejlepší firma ve městě, a proto získala tolik zakázek města, ale ona se přece nemusí bát konkurence, když je tak dobrá. Stejně i ty další firmy.

Dalším kamenem úrazu jsou prodeje majetku města, což je sama kapitola pro sebe. Zastupitelé něco schválí k prodeji, kdy minimální cena je odhad znalce, který není příliš vysoký. Pak se to uveřejní na úřední desce nebo na webu města. Zároveň se tam uvede, že musí zájemce složit jistinu – zpravidla dost velikou částku. Následek toho je, že se skoro nikdo nepřihlásí. Najednou obvyklá osoba nebo firma z Jaroměře, která neustále kupuje ráda laciný majetek navrhne cenu jen o malinko vyšší, než byl odhad. Potom to prodá se ziskem obyčejnému člověku z Jaroměře, ale se ziskem např. 100% až 50%.  Kdo na tom vydělá?

„Rathaus“ na mě působí takovým postkomunistickým dojmem. Co chce jeden muž, to zákonitě chtějí i ostatní zastupitelé. Nyní je v Jaroměři po volbách problém – hlasování dopadá s výsledky, že někteří zastupitelé z opozice jsou proti nebo se hlasování zdrží. Já chápu, že ten muž na to není zvyklý, dříve to končilo 100% podporou pro něj, ať navrhl, co navrhl. Konečně podstatná změna u některých zastupitelů města. No a to je ta demokracie. Projevovat svobodně své názory a stát si za nimi, i když v Jaroměři na to musí být odvaha. Proč odvaha?

Například:

Druhé zasedání zastupitelstva města skončilo a dva zastupitelé zvolení za JAROMĚŘ-NÁŠ DOMOV šli kolem 22,15 hodin ze školy Na Ostrově v Jaroměři po zasedání domů, když venku muž vysoké postavy a hlubokého hlasu začal hlasitě křičet neadresně, že jdou po městě škodiči, potížisti atd. Je ten člověk vůbec normální? Myslím si, že takovým to lidem umí pomoct v Havlíčkově Brodě nebo v Bohnicích.

Já říkám, že hlupák zůstane hlupákem, primitiv opět primitivem, ale Jaroměřský hlupák a primitiv to je něco!

Mgr. David Jevčák

Pozn,: Dle vyjádření redaktorky Zpravodaje bude tento článek otištěn v lednovém čísle 2015 ve Zpravodaji. Uvidíme.

Čemu se diví zastupitel Ing. Otto Salač, CSc.

Napsat komentář