IMG_3193

Dne 23.2.2016 proběhlo jednání zastupitelstva města, kdy jeden z bodů byl návrh „člověka“ na odstranění sochy u divadla v Jaroměři, která znázorňuje vojáka Rudé armády z doby 2. světové války. Člověk, který napsal žádost o odstranění, byl v nedávné minulosti odsouzen za to, že tuto sochu úmyslně pomaloval, čímž způsobil škodu městu. Tento nesmyslný nápad po 25. letech od sametové revoluce našel odezvu u skupiny zastupitelů, i starosta hlasoval pro odstranění!?

Sochu vytvořil umělec. Je poplatná době jejího vzniku. Na druhou stranu za 2. světové války sovětských vojáků padli miliony. Byli to obyčejní lidé jako my. Museli do války, kterou nechtěli. Také bojovali jiné národy. V současné době nikdo nechce ničit sochy amerických a britských vojáků, jakož ani hroby italských a německých vojáků. Je to primitivismus a pouze hlupák ničí sochy a hroby. V Čechách máme kladný vztah k přejmenování ulic a ničíme sochy, pokud se mění režim. Vylévání mindráků na uměleckých dílech apod. V zastupitelstvu se našlo 11 „normálních zastupitelů“, kteří odmítli zbourat sochu. Vždyť je to barbarství ničit sochy nebo je odklízet jinam. Divím se, že starosta a ostatní zastupitelé chtěli likvidovat sochu! Kdyby radši řešili prašné komunikace, opravy chodníků, mostů, náměstí, parky a jiné. Lidská tupost je nesmírná.

Teď to vezmeme z druhé strany, kdyby zastupitelé schválili odstranění sochy. Město by muselo zaplatit za demontáž nebo zničení, odvoz a všechno by stálo město peníze. Jen kdyby sochu přemístili, tak už by město muselo platit.

V dnešní době, když vidím barbary z islámského státu, že ničí umělecká díla v Sýrii a v Iráku, likvidují sochy a kulturní dědictví světa např. Palmíra. Říkal jsem si, že tohle není možné v Evropě – u nás v Čechách lidé jsou moudřejší. Mýlil jsem se, nejsou. Cvoků je mezi námi dost a dost.

Nechápu, nerozumím a nikdy nepochopím, jak můžou přemýšlet o likvidaci sochy, když návrh vzejde od osoby, která sochu pomalovala a byla za to pravomocně odsouzena (vandalismus). Komu všemu starosta a jemu podobní naslouchají! Minule lhající bývalý politruk vůči Frostovi, že chce prodat sbírky. Nyní člověku s nápadem zničit nebo odstranit sochu. Které další nule budou naslouchat příště? Kdo naslouchá slovům k ničení soch, už o sobě nemusí nic dál vykládat. Nechte sochy vytvořené umělci stát na místě. Za režim přece nemůžou. Umělci museli vždy tvořit podle toho, kdo vládl nebo měl peníze.

Vendelín Novák

Chtěli odstranit sochu v Jaroměři, aneb šílenci nevymřeli