Hodně se mluví o Vojenské nemocnici v Josefově, že je to hrůza, co s ní. Čtvercáky je něco podobného, přestože dle leteckého fota jsou větší než nemocnice. Nedávno se psalo, že tam bude vězení a rada města to podporuje apod. Pak ticho po pěšině. V r. 2009 i sám starosta přiznal v článku Náchodského deníku, že město na takový objekt nemá prostředky. Věznice bude jako stavebnice a lepší zítřky nás čekají s projektem a rozvoj věznice. Nejlepší byli památkáři z NPÚ Josefa, když cituji z článku: „Koneckonců budovy budou využity pro podobný účel, ke kterému byly vybudovány“, říká Jan Čiháček, ředitel NPÚ v Josefově. Já jsem si vždy myslel, že pevnost vznikla jako vojenský projekt z obavy Rakouska před Pruskem. To nevadí, nikdo není dokonalý.

Kasárna nyní vypadají velmi špatně a jsou na tom skoro stejně jako Vojenská nemocnice. Plno slibů, co s tím město udělá. Skutek utek. Před volbami psal bývalý místostarosta František Vrabec, nyní radní, že již ví, co se bude dít s Vojenskou nemocnicí, ale dnes je zřejmé, že zase asi nic. Psal jsem mu otázky dle výzvy Zpravodaje, ale do dnešního dne mně neodpověděl. Taky se tím trápí!? Je pravdou, že tyto objekty mají velký handicap, protože se nacházejí v Památkové rezervaci, čili bez památkářů ani ránu. Oni budou do všeho mluvit, čímž nový majitel sice bude uveden jako majitel, ale dělat s budovou podle svých představ nebude moct skoro nic. Proto o tyto velké budovy nemá nikdo zájem. Památkáři působí na možné kupce jako odpuzovač, ale stejně i rozsah způsobených škod na majetku, za který opět nikdo nemůže. Jediné štěstí mají obě budovy v tom, že jsou ze silného zdiva a něco vydrží, a tedy jejich rozpad bude trvat déle, než u jiných budov.

Při převzetí budovy to bylo slávy. Od té doby pouze chátrání. Naše město umí jít do mega akce na kanalizaci pro DSO Jaroměřsko, ale mega akci do Josefova za třeba 250 mil. Kč už nikoliv. Něco mně říká, že buldozer bude mít práci jednoho krásného dne i v Josefově, pokud se s tím nezačne zaobírat naše vedení opravdu vážně. No uvidíme, dynamit je taky řešení.

Například v Terezíně to zastupitelé s pevností umí, pokud se chce, tak to jde, že ano.

Mgr.  David Jevčák

Dělostřelecká kasárna – „čtvercáky“, kdy se s nimi něco bude dít?

2 komentáře u „Dělostřelecká kasárna – „čtvercáky“, kdy se s nimi něco bude dít?

 • 28.3.2015 (9:22)
  Trvalý odkaz

  Například v Terezíně to zastupitelé s pevností umí, pokud se chce, tak to jde, že ano.

  Cituji z Vašeho článku.

  Prosím Vás pane magistře, to myslíte opravdu vážně ?? Porovnáváte nesrovnatelné . Zadala jsem si do vyhledávače „Dotace pro Terezín “ a jedna z odpovědí byla ….půl miliardy !!! A jistě Vám nemusím vysvětlovat, proč právě pro Terezín taková dotace byla.
  Hezký den .

 • 26.3.2015 (7:24)
  Trvalý odkaz

  Marně v článku hledám nějakou osvětlenou informaci kterou město cenzurovalo. O čtvercáku myslím všichni ví, jak vypadá není novika. Celý článek je vařením z vody, stejně jako polovina dalších na tomto webu. Chápu, že je potřeba neustále neco psát, (v případě redakce bez cenzury v Jaroměři na cokoli nadávat) proto očekávám další podobné články. S Vámi se člověk nenudí 😀

Napsat komentář