european-championship-1383208__180

Dne 29.5.2016 se hrál zápas v Jaroměři. Na úvod musím říct, že jsem se díval na tabulku Trutnova, kdy podzim měli velmi dobrý, ale jaro není příliš dobré výsledkově. Přesto to byl zajímavý zápas. Myslím si, že útočník Jaroměře Škoda měl asi za zápas 5 příležitostí, aby mohl ohrozit nebo dát branku. Bohužel nedal žádnou. Jednou ho fantasticky vychytal gólman hostí, když jeho střelu vyrazil asi částí ruku nad břevno. Pak ještě v druhé půli chytil penaltu Rumlovi z Jaroměře. Gólman hostí měl TOP zápas. Další skvělý hráč Trutnova byl hráč s č. 3 asi Kejzlar. Hrál na hrotu útoku a uměl udržet balón, a výborně vytvářet přihrávky pro spoluhráče – nesobecký hráč. Zajímavé bylo, že přes jasné kvality tohoto hráče, tak nikdo na něj nehrál osobní obranu z hráčů Jaroměře.

Absolutně nejlepší moment ze zápasu byl, když hráči Trutnova asi 15 až 20 krát si přihráli mezi sebou, aniž by ztratili míč. Kombinovali obránci se záložníky. Paráda, jednoznačně divizní fotbal. Měli v druhé půlce vynikající a jednoduchou brejkovou hru, se kterou slavili úspěch. Trutnov vyhrál 4:0.

Naši hráči makali, snažili se, ale nedokázali si přihrát 15 krát za sebou, aniž by ztratili míč. Hodně pokažených přihrávek, které končili na nohách soupeře. Hlavní rozdíl mezi týmy byl v taktice a schopnosti udržet míč na kopačkách. Trutnov věděl od začátku zápas, co bude hrát.

Slyšel jsem zajímavý komentář od fanouška, se kterým nesouhlasím, že útočník Škoda může za to, že Jaroměř sestoupí, když nedal ani jednu šanci za zápas a v jiných zápasech. S tímto názorem naprosto nesouhlasím. Taky si myslím, že z toho co jsem viděl, mohl mít v klidu už minimálně 10 gólů v tabulce střelců, pokud by se mu dařilo třeba 15. Přesto by Jaroměř sestoupila. Největší problém je v záloze, která těžko udrží míč. Výborně tam hraje Čenovský, ale je sám, samotinký. Kilevník je zraněn. Taky dokázal chvíli podržet míč, nezbavoval se ho. Pořád málo kvalitních záložníků. Fotbal je kolektivní hra, čili jeden hráč nemůže za výsledek celého týmu. Nesmysl – doslova volovina.

Čenovský je vysoce technický hráč. Lehce obchází soupeře. Umí vymyslet útočnou fotbalovou akci. Podle mého názoru nemá s kým hrát!? Chybí mu v záloze dva hráči na stejné fotbalové úrovni jako je on sám. Ostatní záložníci se snaží – makají, ale nedokážou udržet balón. Hlavně v rychlosti a přesně kombinovat s ostatními záložníky a vytvářet nebezpečné situace před brankou soupeře. Tím, že ztrácí míče – dost lehce, dostávají obranu pod tlak společně se zálohou. Potom je otázkou času, kdy padne gól. Ve fotbale je známá věc, kdo ovládne střed hřiště, ovládá hru na hřišti a určuje v zápase, co se bude hrát.

Musím se omluvit hlavnímu rozhodčímu ze zápasu Jaroměř – Hradec Králové, kdy jsem byl upozorněn divákem z tribuny, že z jeho pohledu došlo k faulu na hráče Hradce, když zápas pozoroval z druhé strany stadionu. Hlavnímu sudímu se omlouvám. Taky jsem napsal špatně měsíc zápasu. Hlavně se nebát přiznat svoji chybu. Ještě jsem se bavil s fanouškem z hlavní tribuny, který mi řekl, že souhlasí s mým názorem, ať ho zveřejním, ale nebude populární.

Olympie ve chvíli, co teprve nasedala do autobusu nebo aut na zápas do Jaroměře, tak už si v hlavách říkali, že vyhráli, a proto zápas hlavně první půli pojali jakoby trénink. V poločase asi bylo dusno v kabině soupeře od trenéra a druhý poločas dali do hry trochu více energie, ale nepředřeli se. To je taková česká povaha, ale jsou i horší, jako Plzeň, když získala titul. Poslední 3 zápasy hrůza, ale ten poslední na Slavii Praha – to bylo něco!? Prostě český mistr.

Ještě chci upozornit, že nejsem žádný odborník nebo znalec na fotbal. Pouze jako malý chlapec až dosud se dívám na fotbal s pánem, který od 17. let se živil fotbalem a nechodil do práce, pouze měl razítko v občanském průkazu. Takto pěkně žil několik let, čímž měl krásné mládí a vojnu. Takový malý sen každého kluka, který kdy hrál fotbal. Většinou se většině hráčů nesplní. Tento pán mě při pozorování fotbalu v televizi vysvětluje, co hrají, jak to hrají a proč. Kdo bude střídán, což mě dostává, jelikož skoro na 90% trefí a vysvětlí, co dělá blbě atd. Nejvíce ho vytáčí, když profesionální hráči si nedokážou přihrát přesně a ztrácejí zbytečně míče, a proto nejraději sleduje zahraniční soutěže. Dobrá teoretická příprava, ale pouze ta.

Mgr. David Jevčák

Divizní zápas Jaroměř versus Trutnov