Byl jsem se podívat na pasáž na náměstí ČSA č.p. 49 vedoucí do prostoru Na Valech. Musím přiznat docela dobrý, neměl jsem s tím žádný problém, jakým způsobem to vypadá, ale pak jsem přišel k uzamčeným dveřím ke schodišti. Potom jsem se podíval na beton, o kterém jsem toho už hodně slyšel. V žádném případě není krystalicky bílé barvy, ale prazvláštně narůžovělé. Potom jsem si všiml těch map, či spíše lívanců, na betonu. Údajně je vše v pořádku a město objekt převzalo. No, ale v projektu a při prezentaci občanům před realizací stavby byla krystalicky bílá barva. Rovněž také při výběrovém řízení na zhotovitele stavby. V žádném případě růžová s fleky. To, že zhruba necelé dva měsíce po podpisu smlouvy se zhotovitelem radní svým usnesením změnili barvu stavby na růžovou, je velmi podivné.

Zamyšlení obyčejného občana jako jsem já: našetřil bych si peníze na nové auto, vybral si značku, motor, výbavu atd. a dohodl se v autosalonu na bílé barvě. Následně bych přišel převzít vůz a místo bílé barvy by prodejce nabídl stejný vůz s růžovou barvou a s fleky nebo mapami na karosérii. Co bych asi řekl v autosalonu? Ano, ať si vozidlo nechají, přeci jsem chtěl bílou barvu, jelikož jsem zákazník a jde o moje peníze, a proto si budu trvat na svém.

Na městě to funguje asi jinak.

Kdyby řemeslníci pracovali na mém domě, bylo by jasně řečeno na začátku, že fasáda bude bílé barvy. Pak bych zjistil, že je růžová barva s fleky a různými mapami. Určitě bych jim řekl pár hřejivých slov ve smyslu, aby to okamžitě udělali podle dohody. Tedy bílou barvu a čistou bez map, jinak moje peněženka bude uzamčena na několik západů. Nedej bože, abych měl s řemeslníky uzavřenou Smlouvu o dílo, pokud by to nestihli dát do pořádku do předání díla, určitě bych chtěl smluvní pokutu, a to bez pardonu.

Samozřejmě potížista a škůdce uvažuje nelogicky, nesprávně a neracionálně. Chybí mu ten nadhled jaký má naše vedení města. Asi jsem příliš brutální vůči firmám, které získají zakázku, ale udělají ji barevně jinak, než bylo uvedeno v původním projektu, ač je to pouhým okem patrno. Laicky si myslím, že změnu barvy betonu na růžovou se souhlasem vedení města, tak musí být růžová, nikoliv flekatá a s mapami. Dopadlo by to normálně a standardně, že by firma za svoje pochybení musela platit objednateli díla. Já osobně bych dílo nepřevzal a brutální chybu firmy bych využil ve svůj prospěch. Pro zhotovitele díla přímo finančně fatální chybička.

Mgr. David Jevčák

Estetická krása pasáže č.p. 49 na náměstí ČSA.

Napsat komentář