ball

Dne 28.9.2016 se hrál domácí zápas. Opět soupeř přijel s tím, že se bude kvalitně bránit a útočná hra bude pouze z brejku, anebo po jednoduché kombinaci. Zase hrála u soupeře prim obrana. Přesto hosté byli 60 minut hry lepším týmem. Jaroměř hrála pouze 30 minut, a to hlavně ve druhém poločase, kdy vyměnila útočníka Vladeku za Kilevníka, což bylo vysoce pozitivní a hráč Holub se posunul z obrany dopředu. Přesto Jaroměř prohrála 1:2. I tak musím pochválit hráče Kloučka, který předvedl pár velmi vydařených individuálních akcí. Dobrý nákup od vedení klubu. Zase na druhou stranu hráč Vladeka se při utkání snažil, ale na útočníka je velmi nízké postavy a drobné tělesné konstrukce. Proti urostlým obráncům nemá šanci při bránění na tělo, vždyť ho soupeři o balón přetlačili. Podle mého názoru útočník by měl mít alespoň 180 cm a určitou svalnatost, jinak nemá v osobním souboji příliš velkou šanci. Bylo vidět, že v druhém poločase se soupeř stáhl na svoji polovinu v 11. Útočníci bránili! Za stavu 0:2 je přestala skoro útočná hra zajímat.

Hovořil jsem s bývalým hráčem, dříve hrál ligu. Na otázku co hrát, když soupeř se stáhne a jenom brání, měl jasnou odpověď. Pokud je tým kombinačně lepší musí zrychlit hru do stran, odtud nakopávat balóny do vápna na zadní tyč, kam musejí automaticky nabíhat 3 hráči, aby balón propadl na jednoho z nich, který může hlavičkovat, anebo dorážet odražený balón. Tohle se musí provozovat z obou stran v rychlosti. Soupeře bude odvracet na rohy, na auty a bezhlavě odkopávat. Soupeř si nemůže dovolit rychlý centrovaný balón zpracovat. Musí ho rychle odehrát, čímž dochází z jeho strany k nepřesné hře a ještě většímu tlaku. Jakmile se centrovaného míče zmocní soupeř, okamžitě presovat. Fyzicky náročné, ale na antifotbal vysoce účinné. Jakmile dáš první gól – vedeš. Oni hrají pořád stejně, tak hru taky neměníš. Pokud otevřou hru a začnou hrát fotbal po celém hřišti, musíš přestat nakopávat balóny a začít hrát kombinačně. Pro kombinační tým ideální stav. Pro ně katastrofa, jelikož měli za úkol hlavně bránit nulu. Najednou budou muset začít tvořit hru. Většinou tuto nátlakovou hru mají týmy natrénovanou.

Vzpomeň si na ME, kdy vyhrálo Řecko? Kdysi Italové s obranou vyhráli MS. Nikdo nenašel recept, jak obranu překonat. Pro diváky u televizorů přímo hrůza, která přesto týmům nese občas výsledky.  Ale kdo se má na to koukat!