Palička 1

Sběratel M. Frost daroval městu část své sbírky a mezi věcmi byly i cenné uniformy např. uniforma bývalého vojáka plk. Vladimíra Paličky, řidiče tanku T 34, který osvobozoval Ostravu za 2. světové války a zažil několik bitev v tanku, což byl vysoce adrenalinový zážitek. Něco jiného než hrát hru pod názvem World of Tanks. Při hře po zásahu můžete začít znovu s jiným tankem. On to zažil jinak, po zásahu smrt nebo ohrožení života. Po válce byl vyznamenáván a oceňován za to, že neseděl doma, ale pro svobodu našeho národa a jiných národů byl ochoten něco udělat, ačkoliv osvobozoval z východu směrem na západ, čímž po roce 1948 měl více štěstí, než kdyby to dělal obráceně.

Palička 4

Jak se město o darovanou uniformu stará viz. Fotografie neznámého autora.

Ano, ano, moli ji žerou neuvěřitelným způsobem, ale nejenom tu jednu! Ačkoliv jsou uniformy finančně cenné, kdy její hodnota neustále stoupá směrem nahoru. Na uniformě je připevněné číslo bývalého kurátora sbírek, čímž musel vidět, pokud chtěl skutečnost, že uniforma začíná být prožrána od molů. Všechny ženy vědí, že šatní moli je hrůza a děs pro šatník. To je moc pěkná starost o sbírku, kterou vlastní město. Jestli se zaměstnanci a úředníci takto starají o svěřený majetek, který má zajímavou finanční cenu, potěž koště. Takto se o sbírku nemůže starat kurátor sbírek a vedení! Nemělo by město vymáhat škodu po někom, kdo nezajistil včas nápravu, než moli poničili uniformy do takového rozsahu. Jeden nejmenovaný svědek uvedl, že viděl Frosta, jak mu tečou slzy, když uviděl uniformy a tu zkázu. Vladimír Palička sběrateli Frostovi osobně věnoval tuto uniformu a i jiné uniformy od dalších bývalých vojáků, kteří bojovali za nás na frontách. Není chování bývalého vedení Prvního vojenskohistorického muzea M. Frosta politování hodno? Zdali vůbec bývalé vedení rozumí sbírkám a péči o exponáty. Vypadá to, že ne. Buďme rádi, že muzeum převzala organizace Český svaz bojovníků za svobodu, kde je hodně bývalých příslušníků armády a jiných složek, kteří nedopustí kulturní zkázu.

Někdo chtěl bourat sochu vojáčka Rudé armády. Bývalí zaměstnanci, nechali prožrat moli cenné uniformy. Asi je něco špatného v Jaroměři a v hlavách lidí. Kdo si neváží historických památek, tak si neváží ani sám sebe nebo národa. Dne 2.4.2016 od 11:00 hodin se bude otvírat muzeum, kdy nyní se tam pracuje „o stošest.“

Redakce

Jak se město stará o svěřený majetek – hrůza