soccer-349821_1280Ze Zpravodaje vím, že Jiskra Jaroměř postoupila do vyšší soutěže ve fotbale, do divize C. Úspěch po mnoha letech. S odborníky  na fotbal, a samozřejmě, na téma fotbal Jaroměř jsem si podiskutoval . Ihned jsem přiznal, že se nechám rád poučit. Co jsem se dozvěděl? Že Jaroměř postoupila náhodou až z druhého místa. Následovala má otázka:: „Co Zlín?“ „No počkej, ten hraje dobře, ale…,“  Jaroměř už dvakrát prohrála venku 3:1, 2:0 a doma 2:1. Možná všechno prohrají a sestoupí. Pokud sestoupí, tak to nevadí, protože špatná zkušenost taky zkušenost“, když se udrží – opět  zkušenost. Následně mi bylo vysvětleno, že Zlín ze 4 zápasů má 9 bodů. Ano, ale s kým body: Bohemians, Jihlava a Baník. Sparta jasná prohra 3:0. Dobrý los na začátek soutěže. Pro Jaroměř začátek soutěže hodně těžký. Kutná Hora, Letohrad a nyní  Ústí nad Orlicí. Nehrají tyto týmy o špici? Přitom se slabšími týmy budou hrát později, ale tam se nehraje o 3 body, ale o 6.

Prý tomu nerozumím, protože o 6 bodů se nehraje. To je pravda, když někdo hraje o udržení s  týmy dole, nehraje o 3 body za výhru, ale o 6. Kdo bude vyhrávat a venku remizovat zápasy s těmi dole, nemůže sestoupit, čili kdyby náhodou Jaroměř v Ústí nad Orlicí dostala 6:0, jak prorokujete, tak to nevadí.  Stačí doma vyhrávat s těmi od poloviny tabulky dolů třeba 1:0 nebo 3:2, z venku bod je dobrý. Novinka, že po remíze se kopou penalty. Kdo vyhraje penalty má 2 body. Dost důležité. Potom mi odborníci vykládali o špatné taktice, který hráč je špatný, co dělá špatně trenér, apod. Známý se byl podívat a řekl, že zápas s Letohradem hrála Jaroměř velmi dobře, ale umřela na neproměňování šancí, jinak moc dobrý výkon na nováčka divize. Zřejmě tomu rozumí, kdysi kopal krajskou soutěž.

Potom jsem se podíval na ty jejich pupky a položil jsem prostou otázku: „Kdo z vás je schopný běžet lehkým poklusem od branky do poloviny hřiště a od poloviny k druhé brance sprintem. Následuje 15 vteřin klid. Po odpočinku to okamžitě zopakovat na druhou stranu.“ Vysvětlovali mi, že skutečně umějí běhat. Počkejte, tak nějak se hraje fotbal, ale na 90 minut plus nastavení.

Hráči z Jaroměře, i kdyby sestoupili, tak zkušenosti se nedají z vyšší soutěže koupit nebo získat jiným způsobem, než si soutěž zahrát. Přece není problém i po sestupu tam znovu postoupit.  Jde o sport? Nevím o tom, že v Jaroměři byla velká firma, která by fotbalu nasypala velké peníze. Kdopak nám to sponzoruje Mladou Boleslav?

Odborníci na fotbal jste tři – dejte každý z vás 1 mil Kč do klubu, každý rok. Potom nebude žádný problém pro Jaroměř hrát divizi.  Ať si z nich nedělám srandu, kde by vzali milion. Snad z rozpočtu města. Např. strážníci MP ročně stojí Jaroměř asi 11 mil. Kč, když to dáš do fotbalu… Tak garantuju, že za 11 mil Kč můžou brzy hrát možná III. ligu. Stačí se podívat na rozpočty klubů. Samozřejmě jsem to myslel jako „vtip.“ Co bychom bez strážníků v Jaroměři dělali. Jeden z přítomných řekl naprosto vážně: „od doby, co tomu velí p. Mundl, je v Jaroměři nulová kriminalita.“  Vyhrkly mi slzy a začal jsem se smát, nerozuměli, ale jinak naprosto všemu. Držím Jaroměři palce, ať si hlavně nenechají takto  radit, jinak FK čeká   okresní soutěž. Až bude FK Jaroměř  hrát doma, půjdu se podívat, abych viděl jak hrají. Třeba ve Spojeném království, když domácí tým bojuje a i když i prohraje, tak jim fans aplaudují. Je to o přístupu a povaze lidí k sportu a možná také ke společnosti.

Žijeme v Čechách, moc trenérů a odborníků na sport a jiné, ale málo sportovců.

Mgr. David Jevčák

Jaroměřští sportovci a odborníci na fotbal a jiné?