IMG_3058

Komenského most v Jaroměři dostal cenu za Stavbu roku 2015. Ve Zpravodaji byla cena uvedena na titulní straně s fotografií. Vlevo dole kopie ocenění. Hned pod nápisem Komenského most v Jaroměři je malým, ale čitelným písmem napsáno:

„Titul Stavba roku 2015 je udělen lávce pro pěší a cyklisty, která skvěle propojuje nápadité architektonické a konstrukční řešení. “

Lávka za neuvěřitelné peníze. Slavný architekt se sekl v rozpočtu na její ceně. Šíře lávky mohla být užší a za nižší cenu. V projektu architekta je uveden most. Při čtení jeho projektu se dočtete, že je určen pro pěší a cyklisty. Město vyhodilo peníze oknem.

Plní funkčnost, ale silně se chvěje. Tlumiče nebyly namontovány, aby se ušetřilo. Tlumič je od toho, že má tlumit rány a vibrace např. v motorovém vozidle. Podsvícení lávky od roštů směrem nahoru. Svítí se přímo do očí. Mně je toto svícení víc jak nepříjemné.

Nelíbí se mně, že lávka je až příliš moderní. Viděla jsem dřevěné v historických městech v Čechách. Ačkoliv tato města jsou finančně silnější, volila levnější stavbu ze dřeva. Dřevěné provedení působí na mne z estetického hlediska naprosto přirozeně a hodí se do památkové zóny. Pro pěší a cyklisty naprosto dostačující.

Zastupitelé jednali o smluvní pokutě pro architekta stavby. Architekt netrefil rozpočet. Původně po něm chtěli 700.000 Kč, teď má slevu. Chtějí po něm 400.000 Kč. Je mi líto 300.000 Kč, které mu slevili. Architekt, který se neumí trefit do rozpočtu na stavbu vlastního projektu, není odborník.

Lávka získala od architektů cenu. Pohybuji se v kruzích architektů a vím, že jsou jiní. Mají prazvláštní chápání světa a vnímání krásy. Žijí ve světě architektury. Ceny udělují architekti. A mají velké potíže s návrhy a názorem lidí. Příklad Kaplického knihovna (chobotnice).

Děkuji za otištění příspěvku. Byla jsem poučena redakcí o problémech psát na těchto stránkách otevřenou kritiku pod vlastním jménem. Proto používám pseudonym, aby manžel neměl v budoucnu problém v zaměstnání. Těším se na další spolupráci a připravuji další článek o nehezké přístavbě. Děkuji za pomoc s fotografií lávky. Výborná spolupráce s redakcí vzhledem k mému pracovnímu vytížení.

Renata Polabská

Komenského most pro pěší a cyklisty