43a6142

Dne 17.11.2016 se budou předávat ceny v Josefově v PDA. Ocenění pro občany, kteří přispěli městu v rozvoji apod. Pěkná myšlenka. Akorát nechápu jedinou věc, pokud jde o lokální význam, tak proč  zpěvák a konferenciér odjinud a zbytečně vydávat městské peníze, vždyť v Jaroměři je kapel dost a Vrchlického divadelní soubor?

Myšlenka výborná, ale v dnešní době? Dne 28.10.2016 se udělovaly ceny na Pražském hradě, přesto některým budoucím obdarovaným lidé volali a psali, ať poctu neberou, jinak jsou … atd. Zajímavý český přístup k oceňovaným. Tohle není prvně, je to takový kolorit Čech. Letos rozpoutalo vášně nevyznamenání strýce ministra kultury Hermana, který za strýce loboval u prezidenta. Je to vůbec normální si říct o medaili pro strýčka – voní to protekcí? Ano, byl zavřený v koncentráku a trpěl. Já jsem znal paní z Jaroměře, která byla taky v koncentráku, bohužel již nežije. Brady vypravuje po školách o holocaustu. Ona taky vypravovala po školách o tom, co tam zažila atd. Opravdová hrůza. Jediný důvod byl v tom, že byla z židovské rodiny. Proč ona nedostala in memoriam medaili od prezidenta? Ona neměla a nemá vysoce postaveného strýčka. Chodit škemrat o medaili k prezidentovi pro rodinného příslušníka – trapárna pana ministra. Kdyby žádal pro cizího, tak to beru. Ale pro rodinu? Mezi slovem protekce a korupce nevidím rozdíl.

V televizi jsem viděl bývalého výsadkáře, který bojoval za druhé světové války – riskoval život pro svobodu a dostal medaili dne 28.10.2016. Jak to vlastně je s udělováním medailí?

Dříve se král rozhodoval, že za výborné služby, dá medaili šlechtici nebo vojákovi, protože se za něj bil jako lev, aby šel příkladem ostatním. O tom komu dá a nedá, rozhodoval král sám, maximálně si nechal radit, ale rozhodnutí bylo vždy na něm. Říkám si, zda Brady pro stát vykonal něco mimořádného ve sportu, vědě, kultuře, armádě a diplomacii. Bohužel jsem nenašel nic, za co by si mohl nárokovat medaili. Pak jsem si vzpomněl na Volyňské Čechy žijící na Ukrajině, kteří se chtějí vrátit. Rodina byla v televizním pořadu a ukázala medaili za statečnost za 2. světové války pro jejich pradědu od armády ČSR, který bojoval u československé armády v SSSR, kam se přihlásil dobrovolně. Medaili dostal v průběhu války. Po skončení války, když došel až do Prahy, tak se v klidu vrátil zpátky. Nežádal peníze, metály, výhody a kariéru, kterou by měl zaručenou. Nyní jeho rodina má problém dostat se zpátky do Čech, ačkoliv praděda bojoval za ČSR na frontě. To jsou paradoxy? Proč ministr Herman nelobuje za jeho rodinu a za něj, aby dostal in memoriam medaili od prezidenta, ač praděda nebyl chamtivý a nevyužil svého působení v armádě a toho, že v tuto dobu osvobozoval ČSR v té době ze správné světové strany, což by pocítil po r. 1948. Ano, praděda není příbuzný nikoho vlivného, že ano. Přesto tento praděda Volyňský Čech riskoval život za obnovení ČSR, za jeho prapůvodní vlast. Češi seděli doma a čekali, odkud přijde osvobození. Občas „někteří“ práskali na gestapu, aby měli kluci nějakou prácičku. Pak bylo po 1945 plno partyzánů a jiných bojovníků za vlast, kteří jenom žvanili a nic neudělali.

Další příběh o Čechovi z České Skalice, který po 15.3.1939 opustil potají vlast a přes Balkán utekl do Afriky, kde se přidal do armády Velké Británie a opět dobrovolně, jelikož nesouhlasil s okupací ČSR a s Hitlerem.  Bojoval jako pěšák a došel až do Itálie. Byl dvakrát raněn v boji a vyznamenán. Po válce se vrátil do své dělnické profese, protože nacismus skončil a bylo obnoveno ČSR, čímž byl jeho cíl splněn. Měl velké štěstí, že nebyl letec atd. Po r. 1948 ho komunisti nechali tzv. žít v dělnické profesi. Pak šel do důchodu a zažil rok 1989. Byl u nás a stěžoval si, že letci dostávají přidáno na penzi a jiné odměny. Na otázku, za co by měl brát větší peníze v důchodě, začal vyprávět příběh shora uvedený. My jsme mu moc nevěřili a druhý den přinesl medaile a potvrzení z Velké Británie, že bojoval od – do. Takový malý děda, který krásně pletl košíky, aby si přivydělal k důchodu. Otec mu řekl, že musí žádat naše úřady. On byl dělník a neuměl žádat a napsat dopis na úřady, tak otec napsal za něj a on to podepsal. Po čase dostal velmi přidáno na důchodě a další výhody. Děda byl šťastný jako malý kluk. Proč ministr Herman nepomáhá těmto lidem, ale pouze svému strýci?

Nyní si vezmeme zkušenosti s medailemi z naší krásné historie. Čech věrně bojující za 1. světové války za císaře, dostal medaili. Pak skončila válka a hrdinové byli legionáři? Tento věrný Čech musel být překvapen, protože pokud by válka skončila obráceně, tak legionáře by čekala kulka za zběhnutí a spolupráce s nepřítelem. Podle vojenských zvyklostí.  Věrný Čech nemohl ukázat po válce medaili.

Pak přišla doba po 15.3.1939, tedy nacisti. Ti, co byli legionáři a měli medaile od ČSR, tak těm se vedlo zle, šlo o život.  Pokud Čech dostal medaili v období od 15.3.1939 do 8.5.1945, tak měl velké problémy po této době. Pak přišel rok 1948. Nový vítr a nové změny, kdo z vojáků měl medaile z Velké Británie – opět problém, ani medaile za období od 1945 do 1947 nepomohly. Pak medaile od 1948 do 1989. Znovu po roce 1989 špatně.

Mám velmi rád film Anton Špelec Ostrostřelec v hlavní roli Vlasta Burian, tam je krásně komicky vykreslená hodnota medaile. Zdá se, že medaile jsou jako květiny, krásné jenom na okamžik.

A co dnes?

Dnes Hůlkovi lidé píší výhrůžky a urážky, jelikož dostal medaili. Není to vlastně ještě horší než v minulosti, tam to nastalo až po změně režimu. Dnes se na nic nečeká. Po zjištění, že máte dostat medaili od prezidenta, tak budete muset emigrovat. Je tohle normální stav v 21. století u nás? Nejsou někteří občané naší země psychopati?

Kauza medaile, nejsou důležitější věci u nás např. ekonomika, uprchlická krize, bezpečnost, stav silnic, zdravotnictví a jiné.

Viděl jsem na internetu ukázku z TV Prima. Krausův pořad – mítink za svržení prezidenta republiky. Nejlepší byl začátek a hovořil Ruml: alias právník? Že poslanci by měli na prezidenta podat oznámení za trestné činy. Ale ústavní právo hovoří jasně, prezident republiky nemůže spáchat trestný čin nebo přestupek, takovou má imunitu. Co dělal pan Ruml při zkoušce z ústavního práva? Asi chyběl nebo studoval právnickou školu v Plzni! Za neuznávání Dalajlámy a neudělení medaile nelze svrhnout prezidenta republiky. Kocáb a Kalvoda proti prezidentovi. Kalvoda skončil v politice, protože si neoprávněně psal titul JUDr.

Prezident Miloš Zeman jezdí po republice, kam chodí na náměstí mnoho lidí. On s nimi diskutuje. Říká si, co si myslí, čímž je silně neoblíben u Pražské kavárny. Svobodomyslnost je nebezpečná.  Když udělá mítink politická strana, přijde se podívat cca 10 osob. Hlavně něco dát zadarmo, aby někdo přišel. Prezident nerozdává při diskuzích s obyvateli nic. On sice není žádný ideál, má svoje mouchy jako každý normální člověk z masa a kostí. Dle mého názoru člověk = Bůh neexistuje. Líbí se mi jeho zahraniční politika – být kamarád se všemi. Pokaždé, kdy jsme se zaměřili na jednoho spojence se stejnými zájmy, tak to dopadlo s námi špatně. Např. Mnichovský diktát v roce 1938. Varšavská smlouva, následek v roce 1968! Názory prezidenta na uprchlickou krizi jsou i mými názory, protože nejsem sluníčkář. Když sem přijde cca 50 000 uprchlíků, kdo je bude živit, šatit, ubytuje, dá lékařskou péči apod. Ano, my všichni z našeho, tedy naše daně pro ně. Ale to se bavíme o miliardách, nemluvím o zvýšení kriminality a vzniku ghett, kam se bude každý bát jít. Naprosto nesouhlasím. Indiáni v Severní Americe si žili šťastně, než připluli běloši z Evropy, kde jsou nyní? Asi v rezervaci ve vlastní zemi. Kde jsou Keltové, kteří žili u nás, než přišli Slované do Evropy a do Čech? Nemá toto lehké přirovnání svoji logiku?

Pokud se vám prezident republiky nelíbí, tak využijte demokratického způsobu, čili volby. Nebude to lehké, jelikož je hodně oblíbený, čehož si je vědoma Pražská kavárna, že porazit prezidenta ve volbách žádná lehká sranda. Já ho uznávám, ale rád poradím Pražské kavárně dobré kandidáty, a to Karla Gotta a Jaromíra Jágra. Pak už jenom Bůh, není nikde zaháčkovaný, všichni ho znají, nepije, na ženy myslí v celibátu, stále se modlí, každého miluje, odpustí i nepříteli, prostě ideál na Prezidenta ČR.

Přeji obdarovaným dne 17.11.2016 v Josefově, aby jim nikdo nevolal a neposílal e-maily, že nemají brát uznání jenom proto, že jej dostanou od starosty. Tohle by bylo v Jaroměři špatně, kdo si zaslouží, má dostat uznání. Pokud možno čestně a bez protekce. Strýčky nebrat.

images 2

Medaile a jiné pocty