LL

Vyšel v Náchodském deníku článek s „kriminální zápletkou z Josefova“, ve které hrají svoji neslavnou roli strážníci MP. Co se vlastně stalo?

Podnapilé osoby šly do kostela na půlnoční mši. Venku střežila hlídka MP. Osoby podnapilé byly hlučné, což bývá obvyklé a k tomu byl Štědrý den. Hlídka je aktivně upozornila asi na to, že je noční klid, čímž se dopouštějí přestupku.

Zřejmě přes upozornění hlídky podezřelé osoby dál pokračovaly v rušení nočního klidu. Dokonce vstoupily do kostela, a proto hlídka MP je vytlačila pomocí obušků pryč z kostela. Pokud použili strážníci obušky na vytlačování z kostela, tak už je to použití donucovacího prostředku. Proč zákrok nedokončili s tím, že aspoň jednoho podnapilého nezajistili a nespoutali, v čem byl problém. Pak neodvedli na strážnici, které je jen kousek od kostela, čímž by se ostatní osoby šly za hlídkou. Přemístily by se osoby od kostela ke strážnici. Stále se bavíme pouze o přestupku. Zákrok hlídky MP nepřišel, ale pouze se o něčem bavily, ale o čem takovou dobu. Podezřelé osoby přivolaly další lidi. Aktivní hlídka MP najednou zjistila, že na banální zákrok nemá, a proto volala SOS, tedy přesně na linku 158. Tohle oni obvykle dělají, když nevědí, co dál mají dělat a něco rozvrtají a vymkne se to kontrole. Určitě několik minut trvalo, než hlídka Policie ČR, OOP Jaroměř dorazila na místo, ale ještě déle trvalo, než na místo dorazily jiné hlídky PČR. Například OOP Česká Skalice, OOP Nové Město nad Metují a Dopravní hlídka Náchod. To muselo trvat hodně minut, spíše desítky minut. Co tam vlastně hlídka MP celou dobu dělala? Rozvášňovala dav? Vytvářela davovou psychózu proti hlídce MP. Čím dav vytočila do maxima?

Přitom podle Zpravodaje na základní škole měli modelovou situaci pod názvem Amok, a to proti šílenému nebezpečnému ozbrojenému pachateli, který vraždí lidi a zraňuje pomocí zbraně, což je nejtěžší zákrok jaký může přijít. Zákrok proti podnapilým osobám je proti nebezpečnému pachateli hračka. Co se stalo, že to nešlo? Naši strážníci se pustili do něčeho, na co od počátku neměli, přesto do toho šli. Pak přišla obyčejná lidská vlastnost, a to zbabělost a strach. Odvaha spadla do kalhot až na dno. Ještě že umějí aspoň rychle vytočit linku 158.

Co ve skutečnosti dělala hlídka MP? Vykecávala se minuty s osobami, které hlasitě svolávaly další lidi, kteří byli vůči hlídce agresivní, čímž vznikla davová psychóza, která díky neschopnosti hlídky MP skončila útokem na úřední osoby. Otázka zní, jakým způsobem dokázala hlídka MP rozvášnit dav na Štědrý den? Co jim řekli, aby se měli chuť rvát. Z běžného přestupku se hlídce MP vlastně podařilo nechtěně svojí naivitou vyplodit trestný čin, nakonec je Policie ČR musela zachraňovat, aby hlídka MP nebyla zbita. Přesto nelze omlouvat osoby, které zaútočily na úřední osoby při výkonu své pravomoci. To se prostě nedělá a nesmí. Pravděpodobně je čeká trestní soud. Ale muselo k tomu dojít?

Nemuselo, kdyby se hlídka MP nebála a ukončila hned zákrok zajištěním osoby (šlo pouze o přestupek, rušení nočního klidu). Na to je potřeba odvaha a statečnost. Kde byla, kam se ztratila?

Největší ponaučení: když se rozhodli strážníci zasáhnout, protože byl rušen noční klid a zákrok nebyli schopni dotáhnout dokonce. Občané, víte, co se stalo?! Tak vám to povíme, dle očitých svědků byl ještě větší řev a rušení nočního klidu, než do doby jejich neslavného zásahu. Řev a rušení nočního klidu trval velmi dlouhou dobu. Celý jejich slavný zákrok dopadl opačně, než mysleli. Nenastolili veřejný pořádek s nočním klidem, ba naopak, byl obrovský kravál na Štědrý den v Josefově.

Ono zmlátit podnapilého osamělého cyklistu nebo spoutaného člověka, který se nemůže bránit, není nic složitého a statečného, naopak srabárna. Taky za to padl trest u trestního soudu pro strážníka z Jaroměře, že ano.

MP v rozpočtu města ročně stojí 11,5 mil. Kč. Peníze se utápějí do komiků, kteří si říkají strážníci. Aby byli schopni zvládnout pár podnapilých osob, bude se muset městská policie rozšířit na 100 strážníků, koupit obrněné transportéry, tanky, ponorky a vrtulníky. Kdo se při zákroku bojí, tak mu nepomůže ani bazuka!

Vendelín Novák

Městské policii v Jaroměři se nepovedl zákrok na Štědrý den