Euromünzen Brücke

V pondělí 14. července proběhlo jednání Zastupitelstva, kdy byl hlavním bodem jednání výsledek výběrového řízení na zhotovitele nového mostu – lávky Komenského. Na předchozím jednání Zastupitelstva 3. června 2014 bylo zveřejněno, že projekt stavby lávky je dražší, než se původně očekávalo, za více jak 21,2 mil. Kč. Celý předchozí rok však bylo taktně z radnice prezentováno, že nový most bude stát do 15 mil. Kč (ovšem bez DPH), takže původní záměr byl pořídit most do cca 18,2 mil. Kč s DPH. Ale již předložená vyprojektovaná verze mostu – lávky s cenou za více jak 21,2 mil. Kč nemile překvapila. Jaký však byl šok, když ve výběrovém řízení určený zhotovitel mostu (sdružení firem Chládek a Tintěra, a. s. a Eurovia, a. s.)  stanovil cenu stavby na 27,2 mil. Kč. Údajně kvůli ceně za ocel. To je zdražení o více jak 25 %. Takže oproti původním záměrům a deklaracím radnice, že most bude stát do 18,2 mil. Kč, je celkové zdražení o 9 mil. Kč.  No to je úděsné!
Hned po zřícení mostu napsal pan starosta ve Zpravodaji č. 8/2013, že oprava původního plnohodnotného mostu Komenského by byla neekonomická. Na jednání Zastupitelstva 18. 6. 2013 přednesl zástupce jedné přítomné odborné firmy, že oprava by přišla na cca 18 mil. Kč. Ale zastupitelé chtěli unisono nový most. Tak tedy pořídí pouze ubohou úzkou lávku a to o 10 mil. Kč dráž ( je nutné připočítat k ceně lávky 27,2 mil. Kč také cenu za architektonickou soutěž a cenu za projekt lávky). Tak, kde je ta ekonomika pana starosty? A to mohl být opravený původní plnohodnotný most Komenského již dávno otevřen pro veřejnost. Myslím si, že zastupitelé by se měli modlit, aby město dostalo tučné dotace z Ministerstva dopravy a Fondu solidarity a nedošlo tak stavbou ukrutně drahé lávky ke zruinování financí města.

Ing. Otto Salač, CSc.
Nejdražší lávka v Jaroměři

1 komentář u „Nejdražší lávka v Jaroměři

  • 22.7.2014 (4:05)
    Trvalý odkaz

    Zajímavá informace může také být, že opravu původního mostu, měla provádět společnost Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. a ten den, když Komenského most smetla voda, výše uvedená firma v to pondělí nastupovala po natáčení filmu k opravám. Vše se vrací a do jedné řeky vstoupíš dvakrát. Ten den byl také zatčen jeden z čelních představitelů zmíněné společnosti za korupci.
    Myslím, že to budou asi jen drby, protože kolem tohoto mostu, bylo tolik zvláštních informací, kolik by stála provizorní lávka od „vojáků“ až po kontroverzní projekt „ropovodu“ Mirka Bauma. Co dodat. Volby jsou volby a na podzim bude most skoro hotový včetně obecní kasy.

Napsat komentář