images (5)

Na internetu iDNES.cz se psalo o události v Jaroměři. Šli chlapci se slečnami po ulici, když projíždělo motorové vozidlo kolem nich a hodili po nich sklenici, a proto chlapec ukázal na vozidlo gesto. Pak se vozidlo otočilo a vystoupili muži. Jeden z nich měl násadu od krumpáče. Pak zmlátili chlapce, kteří šli po ulici. Náhodou jela kolem hlídka městské policie, která správně zastavila a začala případ řešit. No jo, ale měl jsem setkání s jednou dámou, která zná jmény útočníky, poškozené muže i přítomné dívky, která hovořila o tom, že útočníci toho mají vícero na svědomí a jeden z nich má už asi 5 podmínek od soudu za obdobnou trestnou činnost. Dále tvrdila, že útočníků se městská policie bojí. Nejvíce mě zaujalo, že městská policie se k tomu nechce vyjadřovat, ačkoliv se ráda chlubí svými zákroky. Policie ČR v podstatě nic zásadního neřekla.

Dívce vadil přístup příslušníků městské policie na místě. Údajně se bavili s útočníky a čekali na posily. Dokonce jeden z útočníků za přítomností strážníků řekl, že si to s jedním již pomlácených mužů rozdá a došel až k němu do naprosté blízkosti.

Strážníci s nimi hovořili a nikoho neomezili na osobní svobodě spoutáním služebními pouty, ačkoliv bylo ihned jasné, že byl spáchán přečin výtržnictví podle trestního zákoníku, čímž byl důvod použít ustanovení trestního řádu – zadržení – omezení osobní svobody pomocí služebních pout. Musím zákrok městské policie ohodnotit za málo profesionální.

Strážníci ozbrojeni služebními pistolemi, pouty, slzotvornými prostředky (plynové spreje), obušky, nejsou schopni je použít ve chvíli, kdy byl dán zákonný důvod na použití po jejich výzvě, aby podezřelí poslouchali jejich příkazů na místě činu. Útočník, který šel znovu již ke zraněnému muži s verbálním upozorněním, že ho znovu napadne. Mělo být okamžitě proti němu použit donucovací prostředek podle zákona s cílem ho okamžitě spoutat. Již dnes je jasné, že byl spáchání přečin výtržnictví, ale také možná zločin těžké újmy na zdraví s možnými trvalými následky pro poškozeného muže. Je zajímavé, že hodní chlapci z auta vozí násadu od krumpáče sebou. Možná jsou šíleně „pracovití“, protože násadu potřebují k nářadí, který používají při práci. Anebo připraveni na rvačky, které sami vyprovokují, viz tento případ hozením sklenice po lidech na chodníku. Domnívám se, že útočník, který udeřil násadou od krumpáče nebo skleněnou lahví muže, pravděpodobně mu způsobil těžkou újmu na zdraví, s podmínkou od soudu nevyvázne, spíše ho čeká kriminál. Kdo s čím zachází, také odchází.

Jinak zvláštní férovka, když si vezmete násadu od krumpáče na rvačku, ačkoliv druhá skupina má pouze holé ruce.  Že by smysl pro „fair play“???

Ono tvrzení dámy, že městská policie se těchto výtržníků bojí, mě velmi překvapila, vždyť jsou známi svou akčností a neohrožeností. Ale zákrok proti přesile, na to potřebujete dostatečnou odvahu, kde ji vzít pánové?

images 2

Nepovedený zákrok v Jaroměři