IMG_3193

Začíná předjaří a rozmrzají neukojení revolucionáři s kladivem v ruce a hledají, co by rozbili. Astronom a učitel RNDr. Jan Tomsa napsal opětovnou žádost na město, aby odstranili sochu sovětského okupanta.  Nyní budu citovat z otevřeného dopisu: „Má-li být socha pomníkem osvobození Jaroměře v květnu 1945, je pomníkem lži. K ničemu takovému nikdy nedošlo, v době příjezdu Rudé armády nebyl už ve městě jediný německý voják.“  Tady bych si položil naprosto jednoduchou otázku. Před kým Wehrmacht utekl z Jaroměře? Před Rudou armádou, protože se báli zajetí od Rusů, a tedy zdrhli před Rudou armádou strachy. Pan RNDr. Jan Tomsa žije v Praze – a má blízko k Pražské kavárně. Vadí mu socha vojáčka na počest osvobození v roce 1945. Tento požadavek vznesl minule, ale dříve tento „intelektuál“ z Prahy sochu pomaloval a byl po právu za toto své ubohé jednání odsouzen. Protože je pracovitý, tak napsal udání na státní zastupitelství, že za minulých zastupitelů spáchali trestný čin. Přitom za postavení sochy nemůžu spáchat trestný čin. Pražský kavárník – zadřel úředníky města, kteří kvůli tomuto udání museli hledat ve starých spisech dokumenty pro státní zastupitelství, ale co tam našli. Např. k výročí osvobození Rudou armádou po 25 letech, ale zároveň větička, kterou budu citovat: „Symbolem má býti vyjádřen dík obětem a bojovníkům I. Odboje z let 1914 – 1918, jakož i obětem nacistické zvůle a padlým bojovníkům všech útvarů a skupin z údobí let 1938 – 1945.“  Toto uvedl vedoucí stavebního oddělení 4.4.1968. Socha byla pořízena v roce 1981 – sochu vytvořil akademický sochař z Jaroměře pan A. Wagner.

4 R

Dříve naproti vchodu do Divadla stála v parku socha legionáře kpt. in memoriam Antonína Halbicha, který padl na Sibiři v legiích a pocházel z Jaroměře. V roce 1939 přišli nacisté a sochy T. G. Masaryka a legionáře A. Halbicha odstranili. Tak se chovali nacisté a komunisté. A kdo ještě? O co vlastně RNDr. Janu Tomsovi jde. Sochu vojáčka Rudé armády z pískovce, která je velmi křehký na manipulaci – zničit, odtáhnout do zapomnění. Nacisté a komunisté ničili sochy. Islamisté ničí sochy. Ale kulturní člověk? Co když přijde někdo a řekne sochu Josefa II. v Josefově zničit, vždyť je to feudál. O odstranění se živě diskutovalo v zastupitelstvu, přitom ti samí zastupitelé často hlasují a nediskutují o ničem. Ale problém sochy – panečku, to je řečí a žvástů! A co takhle rekonstrukce náměstí, opravy mostů, ulic, podpory spolků a sportovních klubů, to je ticho po pěšině. Zastupitelé Mgr. Josef Hovorka a Kamil Mach byli pro odstranění sochy, že by byla lepší socha legionáře, když jeden zastupitel uvedl, ať si zřídí sbírku a tímto nákladem může opět stát socha naproti vchodu do Divadla, bylo ticho jako v hrobě. Myslím, že budou několik let sbírat peníze a přesto nebudou stačit na pořízení nové sochy. Doufám, že si tento úkol pan zastupitel Hovorka vezme za svůj, už ho vidím, jak chodí od člověka ke člověku. Každého přesvědčuje, aby s chutí přispěl.

Nebylo by lepší se začít starat o opravdové problémy ve městě, co takhle oprava komunikací apod. RNDr. Janu Tomsovi bych vzkázal, pokud chce pomoci městu, ať v létě opraví nějaký chodník ve městě a budu ho uznávat. Pokud chce odstranit sochu je pouze zamrzlý zamindrákovaný revolucionář, který se nestačil vyvinout v osobnost. Doktore, je rok 2017. Proboha – probuďte se! Zase na druhou stranu je to důkaz, že akademický vysokoškolský titul doktor neznamená rozum.

images 2

Novodobá revoluce zamrzlých revolucionářů kolem sochy rudoarmějce