Pečovatelky ukradly vozíčkáři z účtu milion. Vedoucí dostala tři roky. Bývalá vedoucí pečovatelské služby v Jaroměři Miloslava Jirásková půjde na tři roky do vězení za okrádání nepohyblivého seniora. Podle soudu v Náchodě zmanipulovala svou podřízenou Ladu Matysovou tak, že vybírala mužovy peníze a dávala jí je. Matysová dostala tříletou podmínku, obě musí nahradit škodu přes milion korun.

Obě bývalé pracovnice pečovatelské služby se k sobě chovaly v soudní síni už od září netečně. Zatímco pečovatelka Lada Matysová přiznávala třesoucím se hlasem, že vybírala z bankomatu peníze vozíčkářovou kartou a poškodila ho, její bývalá šéfka Miloslava Jirásková obvinění sebejistě odmítala. Tvrdila, že podřízená se na ni jen snaží hodit vinu a navedl ji bývalý partner Matysové, jaroměřský starosta Jiří Klepsa.

JK_02_prdel

Pozn. redakce: Co si asi myslí pan starosta!?

Když soudce Pavel Ruml oznámil, že bývalá vedoucí půjde do věznice s dozorem, neodpustila si do někdejší podřízené rýpnout: „Aspoň se bavíš dobře, viď?“
Rozsudek není pravomocný. Obhájce Jiráskové Rostislav Smažík se odvolal a podal stížnost proti zastavení trestního stíhání v případu škody jiné klientky pečovatelské služby. Obhájce pečovatelky Matysové Zdeněk Rudolecký i státní zástupce Vladimír Štěpánek si ponechali lhůtu na odvolání.
„Ohledně trestu paní Matysové bereme v úvahu okolnost, že se na této trestné činnosti přímo ona sama neobohatila. Nicméně si přisvojila cizí věc už tím, že ji vybrala z účtu a sama si osobovala právo rozhodovat, jak s ní bude zacházet,“ uvedl soudce Ruml.
Pečovatelka podle něj věděla, že bere peníze starému a důvěřivému člověku, což bylo bezohledné. Měsíčně to byly částky kolem sto tisíc korun. Senior byl svéprávný, nerozuměl však ani výpisům z účtu.
Pečovatelka Matysová tvrdila, že když už na účtu dvaašedesátiletého vozíčkáře nebyly peníze, sama si brala bankovní úvěry, aby nic nepoznal. Nyní je žena v insolvenci, dluží téměř půl milionu korun. Kde vozíčkářovy peníze skončily, se nepodařilo dohledat.

Přísněji soudce posuzoval podíl vedoucí pečovatelské služby.
„Dospěli jsme k přesvědčení, že se paní Jirásková svým jednáním dopustila dvou trestných činů. Nesvědčí pro ni žádné polehčující okolnosti kromě dosavadní bezúhonnosti. Nicméně trestná činnost byla páchána dlouhou dobu a s využitím jiné osoby, aniž by si ona sama musela takříkajíc špinit prsty a zanechávat za sebou usvědčující důkazy. Je i zřejmě, že okrádána byla osoba bezbranná, stará, nemohoucí,“ řekl soudce.
Protože u vedoucí shledal méně polehčujících okolností, dal jí nepodmíněný trest. Bývalou vedoucí odsoudil za krádež peněz vozíčkáře, kterou zorganizovala, a také za zpronevěru dvaceti tisíc další klientky.
Obhájce pečovatelky připomněl, že znalec z oboru psychologie Jan Lašek porovnal obě ženy a potvrdil, že pečovatelka Matysová může podléhat příkazům jiné osoby a raději uškodí sobě, než by neposlechla. Zato její vedoucí Jiráskovou hodnotil jako ženu, která se ráda zviditelňuje před sebou i jinými lidmi pomocí drahého oblečení a doplňků.
Nikomu jsem peníze nesebrala, hájila se vedoucí. Bývalá vedoucí Jirásková tvrdila, že se o zmizelých penězích dozvěděla až v říjnu 2013, když se pečovatelka Matysová pokusila o sebevraždu. Připustila, že je vůdčí typ, ale škodit prý nechtěla, naopak přišla do pečovatelské služby pomáhat.
„Rozhodně nejsem člověk, který by chtěl někomu ublížit, někoho vydírat, někomu ubližovat a už vůbec ne dětem. Strašně mě mrzí, co se stalo, a naprosto popírám vše, co tady paní Matysová tvrdí. Nikomu jsem žádné peníze nesebrala,“ ohradila se Miloslava Jirásková, která se později také pokusila o sebevraždu.
Připustila jen pochybení, že včas nepředala peníze jiné klientky.
Její bývalá podřízená vysvětlovala, že si žádné peníze od vozíčkáře nenechala. V jednotlivých případech však drobnější částky skončily na jejím účtu.
Jinak tvrdila, že své vedoucí předávala třeba až 70 tisíc korun měsíčně. Původně si myslela, že je to například na vybavení bytu seniora a jeho potřeby, později se prý bála, protože jí šéfka hrozila, že vše zůstane na ní.
„Lituji, co jsem udělala a že jsem způsobila finanční újmu. Hrozně mě to mrzí, žádné peníze jsem nezcizila, žádné jsem si nenechala pro sebe,“ řekla Lada Matysová.
Obyvatelce odpojili elektřinu, tak se na případ přišlo.
Případ vyšel najevo v říjnu před necelými třemi lety, když jedné klientce pečovatelské služby odstřihli nezaplacenou elektřinu. Jakmile se tehdy sociální odbor města Jaroměře pustil do kontroly dokumentů dalších klientů, přišlo se i na prázdnou platební kartu a nepořádek v dokladech.
Škoda na majetku těžce nemocného vozíčkáře za období od června 2011 do října 2013 je zhruba milion a padesát tisíc korun. Výši škody spočítanou policií potvrdil také znalec v oboru ekonomie. Další klientka přišla o dvacet tisíc poté, co je vedoucí převzala, ale pak si je nechala a vrátila je, až když věc začala vyšetřovat policie.
Obžaloba původně vinila obě ženy ze zpronevěry, ale státní zástupce navrhl, ať se případ posuzuje jako krádež. Ženám hrozilo vězení v délce 2 až 8 let.
Státní zástupce požadoval pro obě obžalované podmínku. Za iniciátorku a konzumentku peněz prohlásil vedoucí pečovatelek a chtěl pro ni trest 2,5 roku vězení s pětiletým odkladem. Pro pečovatelku, která ji poslouchala, žádal trest na samé spodní hranici s odkladem na 3,5 roku. Advokáti žen žádali zproštění obžaloby.
Obě ženy přešly do jiného zařízení. Pečovatelka Lada Matysová vybírala peníze z karty vozíčkáře, který s tím souhlasil. Za nákupy nechtěl žádné účtenky, protože ženě věřil (o závěrech policejního vyšetřování více čtěte zde). Původně měl na účtu přes 1,7 milionu korun, protože zdědil dům a prodal byt.
Podle státního zástupce Vladimíra Štěpánka fungovala pečovatelská služba obrazně jako turecké hospodářství a město rezignovalo na kontrolní činnost. Soud se tím však odmítl zabývat, podle něj šlo v tomto případě o selhání konkrétních osob.

Pozn. redakce: Jakých osob např……..????

Na případ se přišlo až v době, kdy vedoucí pečovatelské služby odešla do soukromého zařízení pro pacienty s Alzheimerovou chorobou ve Svobodě nad Úpou. Nabídla tam manažerské místo i své podřízené Matysové, která tam také začala pracovat.
Jirásková usilovala i o to, aby tam přešel jako pacient okrádaný vozíčkář, o kterém si tehdy myslela, že má na účtu ještě 450 tisíc. On sám tam nechtěl. Podle Matysové tím její šéfová chtěla celou věc ututlat.

Autor: Štěpánka Tůmová

Zdroj: http://hradec.idnes.cz/soud-potrestal-pracovnice-pecovatelske-sluzby-v-jaromeri-pnx-/hradec-zpravy.aspx?c=A160630_173258_hradec-zpravy_tuu

Pozn. redakce: Co na to starosta, tedy na větu z článku citujeme ze zdroje – „Tvrdila, že podřízená se na ni jen snaží hodit vinu a navedl ji bývalý partner Matysové, jaroměřský starosta Jiří Klepsa.“

JK_O1_tren

Pozn. redakce: Náš starosta je čistý – morální anděl. On nic špatného neudělal.

Pečovatelky ukradly vozíčkáři z účtu milion.