Obrátil se na mě váš klient, který je u vás ubytovaný, že se zase kradlo, a proto jsem to uveřejnil. Vaším moc pěkným článkem jste jeho slova potvrdil, že se tam zase nějaká neznámá hyena kradla. Zapomněl nám říct, že to prověřuje PČR, což jsem nevěděl. O té externí firmě nic nevěděl, která uklízela okna. Když se nad tím profesně zamyslím, tak to mohl ukrást pouze pachatel, který má přístup do budovy Pečovatelské služby. Vy máte tzv. kouli na dveřích, čili pachatel bude odborně nazván SPECIÁLNÍ. Tedy každý s přístupem do budovy, a proto je to pachatel speciální, nikoliv kdokoliv! Např. venku na ulici to může spáchat kdokoliv, ale u Vás? Mohl to např. spáchat osoba pohybující se po budově z externí firmy, klient, návštěva, zaměstnanci, přesto nemůžeme nikoho označit, jelikož speciální pachatel není znám, což je škoda? Dále mi řekl zajímavou historku, která se mu u vás stala. Poslouchejte!

K němu do bytu přišli dva velmi příjemní lidé a něco mu nabízeli??? Druhý z nich se začal rozhlížet po bytě a nabízeli mu zajímavou věc, která byla dost laciná. Padaly otázky, zda má v bytě hotovost atd. Protože tento klient není ještě dětina, tak jim řekl, ať jdou pryč. Dva příjemní lidé nechtěli odejít, ale ve chvíli co jim řekl, že zavolá policii, najednou odešli. On si je nepozval, přesto přišli až k němu do bytu. V čem je tedy problém?

No v tom, že Pečovatelský dům v Jaroměři je průchoďák bez dozoru. Kdyby byl vchod pod kamerou s nahráváním se zálohou nahrávky a zaměstnanec z kanceláře pouštěl pouze po vysvětlení, co tam osoba chce. Asi by nebyl problém, pokud by tam byl někdo, kdo by nedokázal vysvětlit svůj důvod vstupu do objektu, jednoduše ho poslal pryč. Klienti, zaměstnanci, ostatní osoby s přístupem do budovy by mohli mít čip nebo kartu od vstupu. Došlo by k minimalizaci okrádání osob vysokého věku, které bývají často důvěřivé jako děti. Samozřejmě absolutní jistota by tu nebyla, že by se nemohlo něco takového stát, ale obrovské omezení možnosti okrádání by tu byla. Tyto velmi kvalitní informace pocházejí od jednoho klienta z pečovatelského domu, který tam má byt a nechce být jmenován, aby nebyl náhodou vyhozen. No, my už víme, že v Jaroměři jsou možné věci i nemožné, přičemž jsem mu dal svoje slovo, že si jeho jméno nechám pro sebe. Zároveň nám určitě sdělí další informace, kdyby znovu nějaký neznámý pachatel z Pečovatelského domu v Jaroměři okradl vašeho klienta. Já si osobně myslím, že krádeže nebo podvody na seniorech je hnus fialový, o kterém se musí hovořit, nikoliv mlčet a tutlat, zejména prevence je důležitá, aby se to neopakovalo.

Tvrzení o tom, že zaměstnanci s tím nemají nic společného je velmi dobré a nemám důvod nevěřit. Já si to taky myslím, že to vaši zaměstnanci neukradli, ale lepší je učinit taková opatření, abych neměl o čem psát. Co myslíte vy a občani města?

 Mgr. David Jevčák

 PS: V Jaroměři se nic neututlá!

Poděkování Michalovi Skořepovi, vedoucímu Pečovatelské služby v Jaroměři za reakci?

2 komentáře u „Poděkování Michalovi Skořepovi, vedoucímu Pečovatelské služby v Jaroměři za reakci?

 • 13.1.2015 (7:56)
  Trvalý odkaz

  Pane Jevčáku, dovolte, abych navázal na reakci paní Kuncové (za kterou děkuji) a pokusil se Vám vysvětlit skutečnosti, které jsou Vám pravděpodobně neznámé. Ani já jsem se před lety plně neorientoval v tom, co je Dům s pečovatelskou službou, jak pečovatelská služba funguje a podobně. Ovšem, než bych osobně napsal podobné příspěvky jako Vy, určitě bych si zjistil více informací, neboť Vaše neznalost poškozuje snahy o sociální pomoc občanům Jaroměře.
  V první řadě Dům s pečovatelskou službou (DPS) a Pečovatelská služba nejsou jedna „organizace“. Pečovatelská služba je organizační složka města Jaroměř, která má v DPS (J. Šímy 780) své sídlo. Má zde přiděleno 14 prostor (bytových či nebytových). To je prakticky vše, co nás s touto budovou spojuje. Dále už jen to, že se jedná o dům, kde bydlí nejvíce uživatelů našich služeb. To, zda je na dveřích koule či klika, řešit kdo a jak se v domě pohybuje, není v naší kompetenci. Pokud potkám někoho v přízemí budovy, netuším, zda jde k někomu na návštěvu, do knihovny, nebo na pedikúru. Zajímat se o to nepřísluší ani mě, ani ostatním zaměstnancům PS.
  To, že dům na adrese J. Šímy 780 je nazván Domem s pečovatelskou službou, neznamená, že se jedná o dům se zvláštním režimem, zakázaným vstupem. Kromě sídla PS je zde pobočka Městské knihovny, 2 kadeřnictví, pedikúra, masážní salon, provozovatelé těchto zařízení zde mají pronajaté prostory. Ano, tímto se z DPS stává tak trochu „průchoďák“, jak píšete. To však jsou i okolní „paneláky“ a o žádného „speciálního“ pachatele se jednat nemusí. Pokud tedy šlo o krádež a ne o ztrátu.
  Jiným tento dům činí to, že zde jsou byty zvláštního určení, které jsou přidělovány za specifických podmínek, občanům v nepříznivé sociální situaci, se sníženou soběstačností a sebeobslužností – viz právní předpis města Jaroměř č. 27. Nájemní smlouva k těmto bytům však nezaručuje obyvatelům žádné návazné výhody, které by souvisely s hlídáním domu a podobně, prostě zde bydlí tak jako v každém jiném domě a podpisem smlouvy s tímto souhlasí.
  Zabránit vstupu cizích osob do budovy je nereálné, platí to i o podobných návštěvnících seniorů, o kterých píšete. Podobná individua jsou bohužel problém globální, nejen Jaroměře a řešit by je měli spíše orgány činné v těchto záležitostech. Sám nebudu psát přesně kdo, neboť já se zase nevyznám v této oblasti.
  Pane Jevčáku, neberte to osobně ani jako neslušnost, že nebudu odpovídat na případné další reakce v této tématice. Sám v celé této „kauze“ vidím pouze dva výstupy. Snížení zájmu potřebných o sociální (pečovatelskou) službu a námět pro zlodějíčky kam se vydat za „prací“.
  S pozdravem
  Michal Skořepa

 • 11.1.2015 (12:32)
  Trvalý odkaz

  … pane Jevčak reaguji na Váš komentář, po přečtení jsem došla k zjištění, že nemáte opravdu aktuální informace o domě s pečovatelskou službou, v tomto domě peč. služba pouze sídlí, ale nezodpovídá za to jak si chrání kdo svůj majetek v bytech, zloději mohou přijít z venčí pokud je někdo vpustí do domu, který je zabezpečen kamerou a každý nájemník má čip od vchodových dveří, aby tady fungovala opatření jaká uvádíte, tak to by musel být domov důchodců, v žádném jiném domě není kancelář kde je „vrátný“, který reguluje návštěvníky, proto není namístě, aby taková kancelář byla zde v DPS!!!

Napsat komentář