Přečetl jsem si pozvánku a zamyslel jsem se, jde o oslavu nové lávky nebo opožděný funus starého krásného mostu, na který mohl být každý z Jaroměře hrdý. Rozhodl jsem se, že tam nepůjdu, poněvadž bych musel památkářům položit jedinou otázku. Co jste dělali a koho jste upozornili na to, že před pilířem Komenského mostu je nános dřev a různých věcí, které mohou podemlet nosný pilíř mostu. Tento nános se od jara krásně zelenal. Z pilíře mostu vyrůstal stromek. To, že to vedení radnice nevidělo jsem zvyklý, ale co vy? Vždyť most Komenského byl součástí památkové zóny!

Když se pořádala pouť na náměstí ČSA a dunělo celé náměstí a staré domy se otřásaly, co jste dělali vy? Já jsem proti tomu s tetou bojoval. Průchod na náměstí ČSA přes č. p. 49 dal souhlas od památkářů kdo? Přestože od Valů je to typická betonová konstrukce, která hyzdí pohled na tuto stranu starého královského města. V jakém stavu je dnes Mariánský sloup na náměstí ČSA, Tyršův most a Stará vojenská nemocnice v Josefově. Co vy vlastně na tom památkovém ústavu děláte?

Odpovím si sám. Pokud se to týká aktivit město skoro nic, ba naopak jdete jim na ruku.

Co obyčejný občan, který chce např. vyměnit okna na náměstí ČSA nebo v Josefově. Ze své vlastní zkušenosti mohu říct, že je to obrovský problém a máte pocit, že dům nevlastní občané, kteří jsou uvedeni v katastru nemovitostí, ale NPÚ Josefov a úředník stavebního úřadu města.

Když jsme chtěli vyměnit okno na náměstí ČSA, bylo mi v podstatě na úvod neoficiálně řečeno, že EURO-okna NE! Já jsem kontroval logicky tím, že městský úřad má tyto okna a jiné domy na náměstí atd. Proč zrovna my ne. Protože jsou původní a ne. Důkaz o původních oknech neměli. Sice jsem ze začátku dostal negativní stanovisko NPÚ a usnesení z města, že ne. Podle poučení jsem podal odvolání ke kraji s odůvodněním. Kraj jim usnesení zrušil. Pak to zkoušeli dál, čímž jsem si sedl a řekl – chtějí boj. Začal jsem psát jednu stížnost za druhou a napadal jsem jedno usnesení za druhým. Musím přiznat, že ve chvíli co jsem viděl kvalitu těch usnesení, to nebyl žádný problém je rozbíjet. Pod tímto mým důsledným tlakem došlo ke změně, že stanovisko NPÚ bylo kladné k výměně oken. Já jim tímto děkuji za tu změnu. Město vydalo usnesení, že mohu provést výměnu stejných rozměrů oken a barvy, což jsem chtěl od začátku, ale moderních. Samozřejmě ve chvíli změny postoje na důkaz mé dobré vůle, jsem sám a dobrovolně stáhl všechny stížnosti a odvolání proti usnesením, vždyť jsme jenom lidi. Proč to hnát do krajnosti. U jednoho usnesení jsem to nestihl, tak jim ho na kraji opět zrušili, ale to nevadí. No a my máme na domě vyměněné okna a jsou krásná.

Co občan z Jaroměře, který vlastní dům v památkové zóně nebo památkové rezervaci. Já si myslím, že ho upřímně lituji. Každý není obrněn správním právem a nemá na to nervy, a proto trpí a trpí. Kdo máte nemovitost, aniž by se při stavební změně k tomu museli vyjadřovat památkáři, volejte sláva a hurá.

Byl jsem jednat osobně na NPÚ v Josefově a řekl jsem jim, že např. v Německu v Bautsenu, kde mají staré domy, ale všude moderní okna, pouze staré a krásné vstupní dveře jsou původní, které u obchodu otevřou po dobu prodeje a za nimi je moderní samo otvírací prosklené.

Pak jsem se podíval v kanceláři NPÚ v Josefově na okna. Euro-okna jako bič!? Pokud by někdo nebyl znalý věci, tak sídlo NPÚ je v ul. Okružní v Josefově. Celý Josefov je vlastně pevnost, která je unikátní. Jak mohou něco sami zakazovat druhým a chtít, aby pili vodu, když sami pijí velmi kvalitní víno. Musím se přiznat, že v kanceláři bylo krásné teplo a okny nešel mráz ani netáhlo do kanceláře.

Musíme myslet jako naše vedení, a proto si myslím, že čekat až spadne Mariánský sloup a jiné památky je zbytečné. Vzal bych na to buldozer. Následně s písní kupředu levá zpátky ani krok, stačí se budovatelsky pořádně rozjet.

Může postupně pokračovat dál a zbourat kostel sv. Mikuláše a udělat tam např. Kaufland, čímž u nás vznikne další New York. Tohle by mohlo v klidu u památkářů projít, ale muselo by o to žádat naše město, ale to samé nebude platit pro normální občany města.

Mgr. David Jevčák

PS: Gratuluji architektovi nové lávky Komenského, aniž by možná chtěl, tak udělal dětem velkou radost, jelikož chodí na lávku k vrcholu oblouku. Pak se postaví skupina k jednomu oblouku zábradlí a druhá naproti k druhému zábradlí a začnou skákat. Poté vidím z okna jejich velké úsměvy a upřímnou dětskou radost z toho, že „most“ se začne houpat. Není nad to udělat něco i pro děti.

Pozvánka na přednášku NPÚ Josefov ke Komenskému mostu a osobní zkušenost s památkáři!

Napsat komentář