images

 

V současné době se voliči rozdělili na 3 tábory. První pro Zemana, druhý pro Drahoše a třetímu je to jedno. Mezi táborem jedna a dva je doslova hysterická válka, která přechází na nenávist mezi voliči. Minule jsem byl svědkem toho, že se čtyři rozumní lidé hádali, koho volit. Chvilku to vypadalo, že dojde od slovního konfliktu k fyzickému, a proto jsem argumentoval tím, zdali po volbách bude chleba o 5 českých korun levnější. Ticho. Zabralo to. Když se chtěli začít znovu hádat, tak jsem řekl: „Víte o tom, že stejnak, ať bude zvolen ten nebo onen, budeme muset brzy ráno stávat do práce, a to každý všední den, tedy mimo dovolené.“ Nastal smích.

Kdo je oprávněn přijímat zákony Parlament ČR, který je složen z poslanců a senátorů? Výkonná moc náleží nejvíce vládě. Prezident má určité páky na výkonnou moc, ale u nás má především reprezentativní funkce. Uděluje medaile, přijímá delegace, jmenuje generály, atd.

Potom mi bylo sděleno, že prezident jmenuje premiéra a vládu. Samozřejmě, ale podle toho, kdo je schopen vládu složit, pokud si někdo myslí, že bez vítěze voleb ANO s výsledkem cca 30%, které má 78 poslanců, tak je naivní jako dítě. Že by ANO vládlo s někým, aniž by neměli oni svého předsedu vlády, je velmi nereálné. Zbytek jsou jenom politické straničky s výsledkem okolo 5% až 10%. S tímhle se díra do světa neudělá. Voliči rozhodli, jak rozhodli. A to je demokracie.

Protože vítěz prezidentského duelu, bude muset vždy nějak rozhodnout, čímž některé lidi naštve a začnou ho napadat. Není na světě člověk ten, jenž by se zavděčil lidem všem, nota bene prezident u nás. Spasitel a mesiáš neexistuje.

Přál bych všem voličům v lednu 2018, aby se kvůli výsledku voleb nehádali, neuráželi, nevykopávali zákopy plné nenávisti. Lepší by bylo myslet pozitivně, že nám obyčejným smrtelníkům například, když Bůh dá, porostou platy, krásné dovolené, plno romantických nebo adrenalinových zážitků, hlavně si užívat a žít. Mít nebo si najít zajímavý protějšek a zažít s ním úžasnou lásku.

Ještě jsem těm rozumným voličům poradil, že nejlepší demokracie je přímá – referenda. Pak by byl v Čechách klid a mír. Já jsem pro referenda, jelikož politikům nevěřím. Za každým politikem stojí jejich nenasytné politické strany (ten šílený aparát), která chce a potřebuje jenom jedno – peníze a zase peníze.

Pokud si myslíte, že těm dvěma kandidátům dal někdo tolik milionů českých korun na kampaň pro jejich krásné myšlenky a postavy, vůbec tomu nevěřte. Peníze jim dávají, protože něco za to očekávají. Fotbalista Ronaldo dostává peníze za výkon při zápasech od klubu, protože hraje výborně a je z tohoto důvodu slavný, a proto dostává i za reklamu. Zadarmo Vám přeci nikdo nic nedá. My ostatní chodíme do práce nebo podnikáme, či dostáváme starobní penze, ale peníze vždy za něco. Mimo charity třeba na děti, postižené apod.

Osobně si myslím, že rozhodnou televizní duely, pokud jeden z kandidátů v nich výrazně propadne, je to jeho konec. Tady bude muset sám za sebe dokázat kandidát Drahoš, že má na to být prezidentem. Čeká ho převelice těžká zkouška s uznávaným famózním řečníkem, kterého v tomto umění uznávají i nepřátelé. Jakmile ucítí nejistotu soupeře, nastane peklo. Na tohle jsem zvědav. V duelu každý sám za sebe, a to bez poradců. Pokud je pravda, že Drahoš chce znát otázky, které budou pokládány dopředu, a to před duelem, tak to se mi vůbec nelíbí. Ani jeden z kandidátů by neměl vůbec nic vědět o připravovaných otázkách na ně, ať každý z nich se ukáže před národem přesně podle toho, jak myslí sám za sebe, nechci znát názory jejich poradců. Doporučil bych moderátorům, aby úmyslně v duelu pokládaly jiné otázky, než ty, co si vyžádal pan Drahoš a které byly následně zaslány i Zemanovi, aby duel byl opravdovým duelem ve smyslu fair play pro oba kandidáty a sledující diváky.

Ondřej Rozum

Prezidentský duel Drahoš versus Zeman