images (5)

Je všeobecně známo, že strážníci jsou ochotni položit život nebo zdraví při výkonu své služby ve městě pro blaho veřejného pořádku a spokojenost občanů.

Občan seděl ve Starwinu u baru a bavil se, když najednou vedle od výherních automatů došlo ke sporu. Někdo neznámý zavolal strážníky, aby přijeli. Koukal se zvědavostí, co se stane. Přijeli strážníci a venku před barem stáli. Vedle už byla rvačka 6 lidí, docela krutá bitka. Strážníci pořád stáli a koukali. Najednou strážníci vstoupili dovnitř přímo k občanovi, který nic nedělal. Ať jim ukáže občanku. Odpověděl, že nic neudělal, ale vedle se to rve, a hodně tvrdě. Celou dobu seděl u baru. Strážník mu řekl, že je svědek. Když svědek, tak jim občanku dal. Strážník kouká do občanky, jenomže vedle rváči zjistili, že přijeli strážníci a druhými dveřmi zdrhli ven a pryč. Občan svědek řekl, hele právě vám zdrhli. Strážníci překvapeni šli se podívat na výherní automaty, kde už nikdo nebyl. Občanku dostal nazpět, aniž by si něco z ní zapsali, čímž svědek pochopil, že jako svědka už ho nepotřebují. Tohle bylo jasný, když jim zdrhli. Není koho usvědčovat. Potom odborníci na pořádek odjeli. Pak se občan bavil s druhým a přišli k závěru, že měli asi strach. Bitka byla tvrdá. Kdo by chtěl dostat ránu. Zase na druhou stranu strážníci jsou profesionálové. Tedy se to všeobecně tvrdí. Občan svědek, spíše pozorovatel viděl něco, co není příliš dobrá vizitka. Všeobecně se říká, že jsou strážníci rádi akční, ale asi záleží kdo, kde a s kým.

Jak by měl takový dobrý zákrok vypadat proti rvačce. Asi nejdříve zajistit všechny únikové východy. Vstoupit dovnitř a dát výzvu jménem zákona – přestaňte se fyzicky napadat a ničit soukromé zařízení baru, jinak proti vám budou použity donucovací prostředky, např. hmaty, chvaty, údery, kopy, obušek, slzotvorné prostředky a pouta atd.

Když uposlechnou výzvy podle zákona, začít zjišťovat totožnosti a svědky. Provádět úkony ke zjištění motivu a způsobené škody na majetku a zdraví. Ošetření zraněných osob apod.

Pokud neuposlechnou výzvy podle zákona, začít s donucovacími prostředky v nezbytné míře k dosažení služebního zákroku a pořádku, ale vždy s mírou. Použitím donucovacích prostředků strážníky, aby nezpůsobili větší škodu na majetku a zdraví pachatelů, než je nezbytné k zachování veřejného pořádku. Po skončení a nastolení pořádku začít s úkony k ošetření zraněných osob a zjištění pachatelů a svědků.

Má to jeden velký háček. Strážník se nesmí bát. Zmlátit podnapilého cyklistu nebo spoutanou osobu, není problém, ale 6 rváčů v bitce – na to musí být nervy a odvaha. Asi se v tomto momentě ztratila a nebyla k nalezení.

images (4)

Tento zákrok si zaslouží medaili pod názvem Za zbabělost.

Vendelín Novák

Příběh o nebojácných strážnících, kteří nemají strach z rvačky