DNES 7:51

Korupční kauzu z doby českého předsednictví EU začíná řešit soud. Na lavici obžalovaných usedne celkem dvanáct lidí.

//cdn.i0.cz/public-data/b2/c4/09cd33793f6c970348a07c1e2151_r16:9_w480_h270_gi:photo:466223.jpgFoto: ČTK

Praha – Kauzu ProMoPro – případ, který se stal symbol plýtvání peněz během českého předsednictví Evropské unii – začne od pondělí rozplétat pražský městský soud.

Na lavici obžalovaných usedne dvanáct lidí včetně tří bývalých zaměstnanců Úřadu vlády a bývalého majitele firmy ProMoPro, na jejíž účet odeslal stát za poskytnutí audiovizuálních služeb přes 525 milionů korun.

Jak ale následně zjistili vyšetřovatelé, část z této částky nakonec skončilo na účtech neznámých zahraničních firem za fiktivní práce. Stát tak podle obžaloby přišel o 388 milionů korun.

Žaloba, o níž informovaly Hospodářské noviny, podezřelý koloběh peněz detailně popisuje. Uvádí například, že téměř 135 milionů korun poslal majitel společnosti NWDC Vlastimil Maxa na rakouský účet londýnské společnosti Deeside Service Solutions. Ta však byla podle všeho jen pouhou schránkou, jejímž ředitelem byl jistý Erickson Raymond Christopher.

Kdo skončil za kauzu ProMoPro u soudu?

Justice, spravedlnost, právo, soud, váhy, ilustrační foto Bývalí pracovníci Úřadu vlády:
Jana Hendrichová
Radomír Karlík
David Mlíčko
Bývalý majitel firmy ProMoPro:
Jaroslav Veselý
Bývalý majitel subdodavatelské firmy NWDC:
Vlastimil Maxa
Zástupci dalších firem:
Libor Veverka
Václav Čada
Radek Müller
Marcel Příkop
Pavel Girstl
Ivan Komárek
Roman Pekarovič

Odměna? Dvě láhve vína

Tento šedesátiletý obyvatel z karibského ostrůvku Dominika pracoval jako rolník a zaměstnanec tamního fotbalového svazu. Sám přitom detektivům potvrdil, že neměl tušení o korupčních finančních transakcích spojených s ozvučením evropských summitů v Česku.

„Není mu nic známo o tom, že by se společnost podílela na zajišťování audiovizuální dodávky pro konference v Praze a v krajích České republiky,“ stojí v obžalobě.

Christopher, který bude u soudu důležitým svědkem, při výslechu popsal, že mu občas přišly kurýrem z Evropy nějaké dokumenty a on je bez prostudování podepisoval v těch místech, které mu označili křížkem.

Bílého koně ze sebe dělal takřka zadarmo. „Jen někdy kolem vánoc mu poslali třeba dvě lahve vína nebo jednou či dvakrát dostal šek na 200 nebo 300 dolarů,“ píše se v obžalobě.

Úředníci hlídali výši vyplacených peněz

Kvůli kauze ProMoPro přišel o křeslo ministra obrany v Nečasově vládě Alexandr Vondra, který v roce 2009 za půlroční české předsednictví odpovídal jako vicepremiér pro evropské záležitosti.

Půl miliardy za ProMoPro: Úřad vlády dostal vysokou pokutu

Půl miliardy za ProMoPro: Úřad vlády dostal vysokou pokutu

Pokuta ve výši téměř 551 milionů korun je ještě vyšší než suma, kterou vláda Mirka Topolánka zaplatila firmě Promopro ČÍST DÁLE

Sám Vondra policejnímu stíhání unikl. Ne však tři jeho bývalí podřízení z Úřadu vlády. Jana Hendrichová, Radomír Karlík a David Mlíčko byli obžalováni za to, že tunel do rozpočtu předsednictví nepřímo umožnili.

Zjednodušeně tím, že zakázkunesoutěžili, do smlouvy nevepsali maximální částku, kolik se smí za ozvučení utratit a pak nezkontrolovali, jestli stát neplatí zbytečně víc.

Za smlouvu byl například zodpovědný ředitel odboru zakázek David Mlíčko. Při výpovědích na policii se bránil tím, že při vzniku smlouvy v roce 2008 ještě nikdo nevěděl, kolik předsednických akcí se vlastně bude od Nového roku konat, kde se budou konat a jak budou technicky náročné.

Další aktéři případu jsou obžalováni buď z toho, že Úřadu vlády předkládali podvržené faktury, nebo získané peníze prali přes další zástupce firem.

Trestní spis ke kauze je i vzhledem k počtu obžalovaných mimořádně obsáhlý. Pražský městský soud se proto obžalobou začne veřejně zabývat téměř rok poté, co ji státní zástupce podal. Stát se k trestnímu řízení připojil jako poškozený.

autoři: Radek Nohl, Vojtěch Blažek

ProMoPro u soudu: Jak farmáři z Karibiku přišlo 135 milionů

Napsat komentář