Je neuvěřitelné, že zadlužení města z cca 20 000 000 Kč (do dne 24. 9. 2018) vzrostlo až na 100 000 000 Kč (ke dni 25. 9. 2018), koaliční zastupitelé si odhlasovali úvěr u Komerční banky. Nemám s tím problém, pokud peníze mají jít na Josefov a nový terminál ve městě. Říkám, konečně se bude něco dělat. Mám jen obavy, aby to nedopadlo jako nově vybudovanou lokalitou Na Valech. Člověk nemusí být odborník a vidí, že lokalita Na Valech se nepovedla. Kdo je schopen na radnici zaručit, že to nebude stejným způsobem provedené? Volba pro město v roce 2014 uváděla v programu město bez dluhů. Proč 10 dní před volbami si staré vedení bere úvěr na takovou finanční raketu, když současný starosta nekandiduje a nikdo neví ze současných zastupitelů, kdo bude a kdo nebude zvolen? Co když nové vedení radnice po volbách budou chtít projekty rozšířit, zúžit, přepracovat atd. Nové vedení bude mít mandát na 4 roky. Nebylo by lepší, aby o tom rozhodovalo nové vedení radnice? Připadá mi to, jako když končila Sobotkova vláda a na konci jejího mandátu se začaly podepisovat zvláštní smlouvy a obchody. Proč Náchod a Hradec Králové mají již dávno vybodované krásné terminály? Na co vedení města čekalo takovou dobu? Proč se Josefov a terminál řeší až na posledním zasedání starého zastupitelstva? Ještě Vám doporučuji to dát do posledního Zpravodaje před volbami 2018, taková akce jako minule vizualizace náměstí, která se nakonec nekonala. Dal bych tam fotku terminálu a nového Josefova, aby lidi věděli, co všechno pro ně děláte.  Pokud to uděláte, tak hlasy určitě přijdou. Pak máte v materiálu pro úvěr napsáno, že bude výstavba započata tohoto dne a roku, kdy akce končí. Úvěr se bude platit do roku 2032. V dnešní době, kdy stavební společnosti mají plno zakázek, si opravdu myslíte, že takto idealisticky půjde všechno podle plánu, žádné vícepráce apod. Vaše naivita vám přímo čouhá z bot.  Tyršův most u náměstí měl být předán v říjnu 2018, ale nedávno jsem četl článek, ve kterém se uvádí, že do konce roku 2018. Lokalita Na Valech není dořešena do dnešního dne.

Musím pochválit paní zastupitelku Ilonu Kubkovou (Volba pro město), která pracuje v Komerční bance a která se při hlasování o úvěru zdržela, protože byla ve střetu zájmů, jelikož úvěr poskytuje Komerční banka. Je vidět, že někteří zastupitelé se dokáží chovat korektně a slušně. Zase na druhou stranu jiný zastupitel dokáže hlasovat i proto, aby jeho společnost získala majetek města zadarmo. Každý ví, o kom píši. Přitom jsou z jedné strany, leč každý z nich se chová úplně jinak. Asi jednomu jde o morální chování se ctí a druhému o prospěch jeho domu a firmy, pokud možno zadarmo.

Přál bych si, aby se po nových volbách zvolení zastupitelé chovali stejně jako dne 25. 9. 2018 paní zastupitelka Ilona Kubková, když se zdržela hlasování, kdy bylo jasné, že by hlasovala ve střetu zájmů. Takto vypadá politika podle mého gusta.

Ondřej Rozum

Reakce na článek Veliké zadlužení města