IMG_3801

Sledoval jsem hlavní zprávy na ČT1 dne 12.7.2016 (reportáž pod názvem: Solární park nebude), když měl reportáž Vlastimil Weiner o Dvoře Králové nad Labem: Město tam vlastní pozemek, na kterém původně měla stát velká fotovoltaická elektrárna se solárními panely, ale městu to nevyšlo. Reportáž pokračovala: Město chce prodat pozemek firmě Karsit z Jaroměře, aby tam postavila továrnu na výrobu dílů do automobilového průmyslu. Mají problém v tom, že nemohou z nějakého důvodu prodat pozemek Karsitu. Problém je uveden ve smlouvě s původními investory na fotovoltaickou elektrárnu, čímž nelze pozemek prodat Karsitu – zatím. Zareagoval jsem jedinou větou: Jsme to ale hlupáci v Jaroměři!?

Proč se nová továrna nestaví v Jaroměři, ale má se stavět ve Dvoře Králové nad Labem. Úplně nová fabrika znamená pracovní příležitosti: uvnitř již bývá klimatizace, sociální zázemí pro zaměstnance, nové stroje a budoucnost továrny. Čím víc továren ve městě, tak tím vyšší platy, čím míň továren, tak tím nižší platy. Jak si tohle můžou nechat na radnici utéct? Tohle může dopustit jen velký v..

V Jaroměři není kde postavit továrnu. Dobré pozemky prodali za babku a pod cenou. Pak se z televize dozvíš, že Karsit chce v jiném městě stavět novou továrnu.

Minule jsem byl v Ústeckém kraji. Hovořil jsem se starostou malého městečka v blízkosti hranic s Německem. Při řeči došlo i na městečko. Při jízdě k němu jsem viděl dvě nové výrobní haly. Jednu postavil německý investor na soukromém pozemku a druhá stojí na městském. Pár nezajímavých lokalit prodali na výstavbu rodinných domů, ale tuhle a ještě jednu si městečko nechalo pro budoucnost. Trvalo to několik let, ale vyplatilo se čekat a nezbavovat se pozemků. Na druhý pozemek mají druhého kupce za „dobrou tržní cenu“ pro městečko a bude tam stát nová továrna pro dalších 40 zaměstnanců. Tím, že tam mají dvě nové továrny – továrničky a další ve vedlejším městě nedaleko vzdáleném, tak začaly růst mzdy ve městě. Prostě je konkurence o zaměstnance. V městečku mají chytrého starostu, než jsem odjel, prohlédl jsem si opravené náměstíčko. Když jsem jej porovnal s naším náměstím v Jaroměři, dostal jsem pořádný vztek a skoro jsem se styděl. V našem větším městě v Jaroměři se stavěly továrny BOBINY a KASPR, některé továrny se rozšiřovaly – ale nové fabriky jsou v nedohlednu. Pouze zbourali starý ZAZ a postavili TESCO. Hodně Jaroměřských občanů pracuje mimo město. PROČ ASI? Další bez komentáře.

Není o čem přemýšlet, není o čem diskutovat?

images 2

Továrna bude asi stát jinde, alias hloupost radnice až do nebes