Autorky: Jindřiška Zahradníková, Denisa Procházková, foto: archiv palxmen a veřejné zdroje, virtuální prohlídky: VIRTUAL TRAVEL

Necelých 45 kilometrů dlouhá cyklotrasa Hronov – Nové Město nad Metují – Jaroměř po historických náměstích je velmi zajímavý a poučný výlet, vzhledem k historii a i současnému stavu. Mimo jiné mají tyto tři města podobnou katastrální výměru a jiný počet obyvatel. Proto jsme se pokusily udělat alespoň základní porovnání.

Hronov – náměstí ČS. armády

HronovCSA

Uvítalo nás opravené a útulné náměstí po nedávné rekonstrukci. Na to, že má město něco málo přes 6.000 obyvatel, tak čistota, stav náměstí a okolí byla velmi dobrá. Zajímavé stojany na kola, lavičky v klidové zóně, také poměrně dobře vyřešené parkování pro automobily, stylové odpadkové koše, fukční vodotrysk a připojení WIFI po celém náměstí je pro turistiku velmi dobrý základ a cítili jsme se velmi příjemně. Nedostatek zeleně je zřejmě daný nedávnou opravou. Chyběly veřejné toalety! Historické budovy jsou hlavně v části vzdálenější od tranzitní komunikace, takže procházka kolem nich je pohodlná a nerušená.

Nové Město nad Metují – Husovo náměstí

NMnM_HUSOVO109112471

Zámek a jednotné průčelí domů na „spodní části“ náměstí jsou velmi impozatní dominantou. Instalovaná studna, poklopy kanálů a odpadkové koše (obojí s emblémem města) svědčí o nebývalé péči o tuto část města.

IMG_1372 IMG_1371

Na historické dlažbě pod podloubím musíte být opatrnější, ale úsilí zachovat původní ráz a materiál se cení. Parkování automobilů je vyřešené rozumně a je dost místa pro předzahrádky. Celé náměstí působí na člověka velmi příjemně. Veřejné toalety za pětikorunu jsou na vysoké úrovni. Muzeum a nakonec vše zajímavé v okolí je velmi dobře značené.

Jaroměř  – náměstí Československé armády

Jaroměř-náměstí

Historické měšťanské domy na náměstí a parčík s úžasným dílem Matyáše Brauna jsou velmi zajímavé a působivé. Stav chodníků a čistota ostře kontrastuje s novým houpacím mostem k místní škole a stavem jedné budovy, kde údajně mají být toalety s bezbariérovým přístupem. Chaotické parkování automobilů a evidentně mizerná péče, hlavně „chodník – polygon“, kazí zbytky dojmu z celkově nádherného náměstí, které je zakončené kostelem Sv. Mikuláše. Okolí náměstí je, na rozdíl od předcházejících měst, turisticky naprosto nepoužitelné a tudíž se nám toto náměstí zdá, i když je Jaroměř ze všech tří měst největší, tak je ze všech v nejhorším stavu. To je ovšem velká škoda.

Hronov, jak jsme již uvedly, je ze všech tří měst nejmenší co se týká počtu obyvatel (cca 6.000) potom následuje Nové Město nad Metují s cca 9.500 a největší je Jaroměř s počtem těsně nad 12.500 obyvatel. Každé z těchto měst má nějakou zajímavost a přednost a moc se nám trasa líbila. Bohužel se nám zdálo, že v Jaroměři se péči o tuto výsostnou historickou část obce starají úplně nejméně proti ostatním. V kontrastu s opečovávaným a hlavně udržovaným centrem v Novém Městě nad Metují nebo přepracovaném náměstí v Hronově, nás stav náměstí a okolí v Jaroměři zaskočil.

Za rok bychom chtěly výlet zopakovat a navíc trasu rozšířit o další zajímavosti v oblasti.

Dodatečně: Péče o náměstí odpovídá zřejmě přímou úměrou i počtu otevřených obchodů a jiných služeb. V Hronově otevřeno vše a pěkně upravené zahrádky (cukrárna. kavárna), v Novém Městě nad Metují otevřeno vše a také pěkné zahrádky před cukrárnami, hospodami… , pouze jeden krámek se opravoval. V Jaroměři je náměstí zřejmě největší a proto asi také působí jako tržnice s menší účastí trhovců a s podivnými stojany kolem kterých se nedalo ani projít, ovšem bylo zde několik statečných, kteří se snažili dát aspoň vkusný stoleček pod podloubí.

Trasa 3x náměstí. Hronov, Nové Město nad Metují, Jaroměř.