17. července 2014  13:56

Strážník Petr Skála z Jaroměře dostal podmínku za údajně tvrdý a nepřiměřený zákrok proti opilému výtržníkovi. Ústavní soud ale roční trest s podmíněným odkladem na dva roky zrušil, protože soudci nevzali v potaz tehdejší půtky mezi strážníky. Případ se tak vrací k náchodskému soudu.
(ilustrační snímek)

Strážník opilce povalil na zem a nasadil mu pouta, soudy ho potrestaly za zneužití pravomoci úřední osoby (ilustrační snímek). | foto:  Jan Zátorský , MAFRA 

„Ústavní soud rozhodl, že předchozí soudy věc zhodnotily nedostatečně, nedůsledně a nezodpovědně,“ uvedl brněnský soudce zpravodaj Jan Musil. Okresní soud v Náchodě tak bude muset nově zhodnotit důkazy a vydat nový verdikt. Zda bude Skála opět odsouzen, nelze předjímat.

Jak rozhodovaly soudy

Skálu nejprve potrestal soud v Náchoděročním vězením s podmíněným odkladem na dva roky. Verdikt potvrdil odvolací Krajský soud v Hradci Králové a následně i Nejvyšší soud (více čtěte zde). Před měsícem odešel od soudu s trestem také další strážník z Jaroměře (více najdete zde).

Případ souvisí s noční výtržností, která se stala v roce 2011 v ulici Svatopluka Čecha v Jaroměři. Skála byl ve službě, když se svými kolegy přes městskýkamerový systém  zjistil, že opilý muž napadá na ulici svoji družku. Vydal se na místo, kde útočníka povalil na zem a dal mu pouta. Později se věc vysvětlila, spor se vyřešil přímo na místě a podnapilá dvojice odešla domů. Po 3,5 měsících ale podal na Skálu jeho kolega trestní oznámení za nepřiměřený útok. Tvrdil, že Skála neměl důvod  zasahovat tak tvrdě; při příjezdu na místo již prý opilý muž družku nenapadal a věc bylo možno vyřešit domluvou.

Soudy by měly přihlédnout k rozporům v městské policii

Je to ale v naprostém rozporu s tím, co tvrdí Skála, další člen hlídky, napadená žena i dispečerka strážníků, která zásah pozorovala prostřednictvím kamerového systému . Podle nich musel strážník opilce od družky odtrhnout. Pak muže vyzval, aby si lehl na zem. Když zadržovaný neuposlechl a napřáhl ruku tak, že to vypadalo jako možný útok, Skála jej povalil na zem a nasadil mu pouta. Soudy podle Musila při hodnocení kauzy „provedly selekci důkazů a k mnohým důležitým skutečnostem nepřihlédly“. Verzi o jeho nevině vzaly bez jejího vyhodnocení jako účelovou. Ústavní soud (ÚS) upozornil, že soudy se měly ptát, proč strážník podal na Skálu trestní oznámení až po 3,5 měsících od události a neučinil tak hned po údajném napadení. Nezabývaly se tím, že atmosféra mezi pracovníky Městské policie v Jaroměři byla značně napjatá (více najdete zde). Podle Musila tam před třemi lety působily dvě znesvářené skupiny strážníků, přičemž Skála patřil do jedné, a strážník, který na něj podal trestní oznámení, do druhé skupiny. Tím, že tyto důkazy nevzaly soudy v potaz, bylo podle ÚS porušeno Skálovo právo na spravedlivý proces.

Autoři: ČTK

Zdroj:http://hradec.idnes.cz/ustavni-soud-zrusil-podminku-straznikovi-z-jaromere-pd7-/hradec-zpravy.aspx?c=A140717_125313_hradec-zpravy_kvi

Ústavní soud zrušil podmínku za tvrdý zákrok strážníka v Jaroměři

1 komentář u „Ústavní soud zrušil podmínku za tvrdý zákrok strážníka v Jaroměři

  • 18.7.2014 (9:27)
    Trvalý odkaz

    Naprosto ctím rozhodnutí Ústavního soudu, který rozhodl, že se znovu bude zabývat kauzou strážníka Skály Okresní soud v Náchodě, budu s velkým očekáváním čekat na rozhodnutí tohoto soudu, či i dalších soudů, které budou řešit tuto kauzu. Hlavně přeji vítězství spravedlnosti, a proto budu trpělivě čekat na výsledek?
    DJ

Napsat komentář