Na posledním zasedání Zastupitelstva, 10 dní před volbami, 25. 9. 2018 schválila radniční koalice (Volba pro město+ODS+ANO+KSČM+ČSSD) přijetí několika velikých úvěrů, které obrovsky zadluží město. Předně to je úvěr na výstavbu dopravního terminálu u nádraží ČD v desítkách milionů korun. Tento megalomanský projekt bude mít v budoucnosti asi i neblahý dopad na dopravní obslužnost ve městě. Po dobudování dálnice k městu a obchvatu města budou s největší pravděpodobností dálkové autobusy na trasách do Krkonoš a na Náchod sjíždět z dálnice u Semonic, po návštěvě terminálu se budou vracet zpět na dálnici, eventuelně na obchvat města. Potom tedy budou muset asi občané z Jakubského Předměstí, z centra města a dalšího okolí putovat k nástupu do těchto dálkových autobusů až k nádraží na tento terminál. Přitom ve městě není městská doprava.

            Další gigantickou megalomanskou akcí je ITI oživení Josefova, respektive jeho malinké části za 132 milionů korun. Osobně souhlasím a podporuji rekonstrukci Bastionu IV, kde sídlí umělecká kolonie. Bohužel však nebude opraven celý bastion, pouze nádvoří a hradební stavby na něm. Nikoliv však vstupní čelní objekt bývalých kasáren s fortnou a zázemím celého projektu k oživení těchto prostor pro uměleckou kolonii. A tak bude nadále zchátralá celá čelní část objektu směrem do Okružní ulice, místo toho se budou opravovat zřícené hradby Ravelinu XIII a přilehlé kurtiny. Oprava těchto hradeb bude jen za „hubičku“ za cca 20 milionů korun.

            Příští zvolení zastupitelé se budou potýkat s obrovským zadlužením města, přesahujícím 100 milionů korun. Současné zadlužení města je těsně pod 20 mil. Kč. Osobně jsem prosazoval, aby o přijetí úvěrů a zadlužení města rozhodovalo až nové Zastupitelstvo, které vzejde z voleb 5. a 6. října, tedy za 10 dní. Schválení tak obrovských zadlužení je „dárek“ na rozloučenou současné radniční koalice, která dovedla město k obrovské zchátralosti. Na opravy chodníků, ulic, občanské vybavenosti nebyly peníze, ale na megalomanské projekty ano, na těch město vykrvácí.

Ing. Otto Salač, CSc.

Veliké zadlužení města