Se zájmem jsem si prohlédl těsně před volbami radnicí vyprodukované mimořádné vydaní Zpravodaje č. 17, kde se radnicí prezentuje budoucí náměstí ČSA a prostor Na Valech. Hezké to je, ale je to také za veřejné prostředky skrytá volební kampaň radničních lídrů. Pokud by tomu tak nebylo, jistě by tohle mimořádné číslo vyšlo již třeba před půl rokem nebo půl roku po volbách.

Je zde několik ALE. Předně jsem se nikde nedočetl, že již bylo požádáno o dotace nebo dokonce kolik jich je již přiznáno. A bez peněz celá vizualizace není nic jiného, než vizualizace snů. Osobně „šacuji“ (odhaduji), že rekonstrukce náměstí bude stát něco mezi 60 až 80 mil. Kč, možná i více (to bude záležet na použitých stavebních materiálech a kvalitě prací). Prostor Na Valech odhaduji nejméně na 40 mil. Kč. Možná vedení radnice ví, kde navrtat ropnou studnu nebo kde je pod městem ložisko břidličného plynu. No, dost legrace.

Předně je potřebné říci, že podmínkou zahájení rekonstrukce náměstí je provedení generální opravy hodně zchátralého Tyršova mostu u pošty. To nebude žádná levná sranda. Město ale nesmí zanedbat na úkor náměstí ani ostatní „investiční požáry“ ve městě. A že jich je hodně, město je neuvěřitelně zchátralé a zanedbané. To se již nezmiňuji o rozestavěných akcích, např. Komenského lávky nebo pasáže „z náměstí nikam“ v č.p. 49. Zatím jsem neslyšel, že by byla přiznána dotace na most Komenského, třeba ve výši 27 mil. Kč nebo jak bude financována stavba výtahu u betonové věže pasáže Na Valech. Ostatně to je tradiční postup současné radnice, všechno „rozvrtat“ tak na půl. Třeba komunikace Ve Sladovnách je nedokončená (měla být udělána až pod chrám sv. Mikuláše a navazovat na ulici Kostelní), při stavbě pasáže v č.p. 49 zase nebude hned postaven při současných pracích vyprojektovaný výtah, atd.

Takže shrnuto a podtrženo, publikovaná vizualizace není nic jiného, než volební radniční kampaň. Vzpomínám si a jistě ne jen já sám, jak před osmi lety před volbami starosta Klepsa organizoval petiční kampaň za stavbu silničního obchvatu Jaroměře. Hned po volbách všechno utichlo. Ale jako volební kampaň k oblouzení občanů fakt dobrý. Jo, sliby se slibují a jaroměřští občané se radují. Ostatně když jsem četl volební programy i ostatních stran, tak jsem si občas připadal jako v biografu Ilusion. Bohužel pravda je taková, že po volbách bude mít asi budoucí starosta stále ruku v gispu (v sádře), protože si ji zláme jak prudce narazí na prázdné dno městské kasy. Bez celkové restrukturalizace městských financí se mnoho nezmění.

Ing. Otto Salač, CSc.

Vizualizace snů

Napsat komentář