Stunning European villages.
Kanál: Carmen Milu
Music: Dan Gibson – Northern intlet
Village from France, Italy, Spain, Germany, Great Britain, Portugal

Jaroměř na videu vypadá podobně.

video z kanálu: Věnná města

nebo úžasná architektura např.:

Wenke

Wenke-Haus (Foto: Martina Schneibergová)

Vrátí se návštěvník do Jaroměře, nebo výlet či dovolenou někomu doporučí?

Ano, v Jaroměři jsou parádní záležitosti. Pevnost nebo konec konců celý Josefov, historické náměstí, zmiňovaný tzv. „Wenkehaus“ budova Městského muzea, kostel sv. Mikuláše, výtopna, sochy z dílen Matyáše Brauna, zajímavé historické momenty a příběhy…

Ovšem při pohledu zvenčí co se momentálně o Jaroměři ví. Město s problematickou skladbou obyvatelstva v některých částech a zprávy plné afér, které určitě nepřidají „image“ jak se dnes říká. Co by investor v Jaroměři hledal? Radši si pořídí nemovitost o 10 km dál. No a chudáci živnostníci, malí a střední podnikatelé. Pokud zde chtějí podnikat, samozřejmě můžou, obecní blaho a pokladnu to určitě potěší. Ale pomůže jim, že mají obchod např. na náměstí?

Netvrdím, že za vše může systém nebo radní. I když tomuto stavu velkou měrou pomohli a to, prosím, není otázka jen posledních let. Obchodníci mají otevírací dobu až na pár výjimek od devíti do pěti. Asi tradice. Jenže vše souvisí se vším. A otázek je hodně. Pomůže čistotě města dálnice. Určitě ano, ale může se také „vylidnit“. Zeptejte se v třeba Českém Brodě po výstavbě obchvatu už za komunistů.. Potom bude zmiňované „image“ teprve důležité. Kdo by do Jaroměře jezdil? Jen návštěva k příbuzným a pravda diváci na „Brutal“, ale to je jednou ročně a kdo ví až si produkce vzpomene na jinou lokalitu, event. na slavnosti do Josefova, ale to jsou akce.

Dobře, otevřu si na náměstí obchůdek, ale můžu si dát třeba předzahrádku, když všude parkují auta? Co třeba zvážit šířku vozovky nebo opravit chodník? Proč? Jednou se přece bude dělat celé náměstí! Kdy? Nevíme. Zatím asi škoda peněz. Určitě přiláká asi patnáct volných obchodů na náměstí, „pěkné“ nábřeží pod radnicí ozdobené rezatým zábradlím, momentálně dokonce zbytkem mostu. Zaprášená ulice Na Valech také hezky lemuje z druhé strany náměstí. (Tady proběhla zajímavá soutěž s vernisáží. Co dál?)

Ovšem to jsou jednotlivé body, řekněme vytržené z kontextu. Souhlasím. Obraz a výsledek je takový jaký je. Jaroměř pro návštěvníka působí dojmem historického, nicméně neudržovaného města. Připadá mi to stejné jako když zaměstnanec firmy dostane služební auto a má v něm neskutečný nepořádek a neurčitý zápach. Na stejném parkovišti stojí jeho soukromé vozidlo a tam je „navoníno“ a uklizeno.

V civilizovaném světě se traduje, že stav veřejné správy se pozná podle stavu silnic a toalet. Jenže to není stejné jako ve vtipu: „Na jednom svatostánku je nápis: Vstoupit do tohoto domu Páně s kloboukem na hlavě, je stejné jako smilnit s manželkou bližního svého. Někdo pod to napsal. Zkusil jsem obojí a nedá se to porovnat.“

Veřejná správa je veřejnost a nejen „oni“, to jsme my všichni!

Z určitého pohledu se netečnost a neochota na krásném městě Jaroměři projevila možná víc než zub času. Jsou zde i soukromé spolky, které se snaží ze všech sil, jenže to nestačí. „Pokud to má k něčemu vypadat„, tak Jaroměř bude potřebovat širší záběr, větší zapojení veřejnosti než oblíbené „dělám co můžu, ráno vstávám a večer chodím spát“.

Pavel Mencl

U kolegy

Napsat komentář