kanál

Všeobecně se ví, že v této lokalitě probíhá výstavba. Od lidí, co tam bydlí, jsem slyšel, že se tam v průběhu výstavby děly až neuvěřitelné věci. Na můj dotaz jsem se dozvěděl například, že vzali patníky, které dali do betonu a položili je na docela velké ploše. Nechali je tam, že budou pokračovat. Potom jednoho krásného dne přišli a všechny patníky s betonem vybourali. Navozili velké množství hlíny. Pak hlínu odvezou pryč. Znovu připravili patníky do země, pak je přejel náklaďák a zničil, takže to museli opravovat. Lidé říkají, že dělá „Pat a Mat“. Spíše výstavba do určitého data působila jako jeden velký chaos.

Byl jsem se tam osobně podívat a stavba se mi líbí, není to vůbec špatně navrženo. Pouze těch parkovacích míst je málo, hodně málo. Pak mě upozornili na kanál u pošty v silnici, ať se jdu na něj podívat, že je technicky úžasně udělaný. Soudruzi určitě udělali nějakou chybu, tento kanál je výrazně zasunut hlouběji do silnice. Pokud to takto zůstane, auta budou brečet, když tam někdo najede svým kolem.

Zhotovitel díla měl předat stavbu městu podle smlouvy o dílo ke konci září 2017. Město prodloužilo dostavbu dodatkem č. 3 ve smlouvě do 16.10.2017, jenomže opět nic. Od 17.10.2017 zhotoviteli díla běží smluvní penále. Upřímně nechápu, proč město je na zhotovitele díla tak neuvěřitelně hodné, byť si muselo půjčit od banky na toto dílo 16 000 000 Kč, ačkoliv je půjčování peněz a dělání dluhů v rozporu s volebním programem z roku 2014 politické strany Volba pro město, ale jak něco chcete opravdu udělat ve městě bez úvěru?

Nevím, jestli nám banka sleví na úrocích, ale podle mých zkušeností ani korunu. Pokud zhotovitel díla nebyl schopen dokončit dílo včas, proč s ním zacházet v rukavičkách? Rval bych z nich penále bez pardonu. Jakékoliv výmluvy nikoho nezajímají. Banka, která městu půjčila 16 mil. Kč na stavbu, problémy zhotovitele díla taky nebude zajímat – úrok je úrok. Zřejmě úředníci města a vedení města mají obrovsky silné socialistické cítění se společnostmi, co nedodržují smluvní podmínky o předání díla, ačkoliv smlouvu uzavřeli dobrovolně a bez nátlaku, přičemž společnost vyhrála výběrové řízení, o stavbu měla patrně velký zájem. Taky městskou kasu to bude stát balík.

Ondřej Rozum

Výstavba lokality Na Valech