IMG_3193

Na webových stránkách města je anketa „O návrh památníku obětem válek“, celkem je možno vybrat z 6 návrhů. Anketa probíhala od 25.1.2018 do 18.2.2018, kdy se zúčastnilo celkově 214 lidí, ačkoliv ve městě žije cca 13 000 osob. Zájem o anketu se rovná čisté nule. Ale pozor, vždyť na náměstí Dukelských hrdinů je socha znázorňující Rudoarmějce od akademického sochaře. Po předčtení ankety jsem pochopil, že snahy odstranění sochy neustaly, ale naopak stále žijí svým životem. Asi socha vojáčka v roce 2018 stále někomu vadí. Kolik bude stát vybudování nového památníku, kolik bude stát odstranění sochy původní? Samozřejmě hodně peněz. Je zajímavé, že tyto nesmysly odstraňováním soch naši radnici jdou, ale opravy mostů, chodníků a ulic, tak to je slabší. A co podpora sportovců a zájmových organizací. Město chce raději vyhazovat peníze za nový památník. Kolik peněz chtějí vyhodit oknem? Jak nový památník zlepší životní situaci obyvatelům města?  Zřejmě bude chleba levnější, daně nižší a platy vyšší.

Kdo odstraňuje sochy? Nacisti, komunisti, islamisti a různí fanatici. Pokud zastupitelé města odhlasují odstranění sochy a vybudování památníků za další peníze. Poté vznikne otázka, kam se zařadí, zda mezi demokraty, anebo něco jiného? Lidi by spíše zajímalo, kdy zastupitelé opraví náměstí, mosty, ulice, chodníky, plavecký bazén, budovy v Josefově apod. Nový památník nikoho nezajímá, viz anketa na webu města.

Kdyby socha znázorňovala bolševického papaláše, maršála nebo generále SSSR, vždyť to není ani důstojník. Prostě obyčejný vojáček vadí. Přitom každý voják rudé armády musel být za druhé světové války hrdinou, kdyby nebyl, tak na ně čekali příslušníci NKVD, kteří by je bez milosti zastřelili. Němci se k nim chovali hůř než k dobytku, pokud je zajali. Koukám, že ani v Jaroměři nedojdou uznání. Zajímalo by mě, na kterých frontách bojovali za druhé světové války pradědové, či spíše prapradědové dnešních zastupitelů v Jaroměři, a to za svobodu svého národa. Nevděk vládne světu.

Já navrhuji jinou věc, kdo chce nový památník, ať přispěje do sbírky městu na nový památník, aby nešly peníze z rozpočtu města. Ve chvíli, co bude na kontě sbírky dost peněz, není problém se do toho pustit, jenomže kdy to bude? Při hlasování na webu hlasovalo pouze 214 osob. Utrácet peníze města, by se zachtělo.

Ondřej Rozum

Zajímavá anketa města o ničem